Anasınıfına devam eden çocukların okuma olgunluğu düzeyine Türkçe dil etkinlik programının etkisinin incelenmesi
Investigation of the influence of Turkish language activity programme' on reading readiness level of the children who are attending kindergarden
- Tez No: 191163
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ALİSİNANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Anasınıfına devam eden çocukların okuma olgunluğu düzeyine Türkçe diletkinlik programının etkisinin incelenmesi çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Buamaçla hazırlanmış olan Türkçe dil etkinlik programının, çocukların okumaolgunluğuna etkisinin, çocuğun cinsiyeti, kardeş sayısı, doğum sırası, anne-babamesleği ve anne-baba öğrenim düzeyi ilişkili olup olmadığı araştırılmıştır.Araştırmaön test -eğitim-son test tekrarlı ölçümlerden oluşan, deneysel desenli bir çalışmadır.Araştırma örneklemini, Kırıkkale il merkezinde bulunan Yıldırım Beyazıtlköğretim Okuluna devam eden 30 çocuk deney grubunu ve Yunus Emre lköğretimOkuluna devam eden 30 çocuk kontrol grubunu olmak üzere toplam 60 çocukoluşturmuştur. Örnekleme seçilen çocukların okuma olgunluğu düzeyini belirlemekamacıyla ?Metopolitan Genel Olgunluk Testi?, çocuk ve ailesine ilişkin bilgileribelirlemek amacıyla da ?Kişisel Bilgi Formu? uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The investigation of the influence of ?Turkish Language Activity Programme? onreading readiness level of the children who are attending kindergarden is constituted the aimof this study. Whether the ?Turkish Activity Programme? which was prepared for thispurpose had a relation with the reading readiness of the child, the sex of the child, the numberof brothers and sisters, birth order, the occupations of parent and the education level ofparents were investigated. The research is experimental designed study that consist ofrepeated measuring of pre test-training-post test.Thirty children who are attending the Yıldırım Beyazıt Primary School, thirty childrenfrom the Yunus Emre Primary School totally sixty children in the city centre of Kırıkkale areconstituted the exemplify of research.