Uzaktan eğitimde öğrencilerin ders çalışma etkinliklerinin log verileri analiz edilerek incelenmesi
Analysing student learning behaviour from log data in distance education
- Tez No: 191162
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURSAL ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZETUZAKTAN EĞİTİMDEÖĞRENCİLERİN DERS ÇALIŞMA ETKİNLİKLERİNİNLOG VERİLERİ ANALİZ EDİLEREK İNCELENMESİÇiftci, SerdarYüksek Lisans, Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri EnstitüsüBilgisayar Ve Öğretim Teknolojileri EğitimiTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Nursal ARICIEkim-2006Uzaktan Eğitimde Öğrencilerin Ders Çalışma Etkinliklerinin Log Verileri Analiz Edilerekİncelenmesi konulu bu araştırmanın temel amacı uzaktan eğitimde öğrencilerin bilgisayardestekli öğretim ile ders çalışma alışkanlıklarını değerlendirmektir. Araştırma, Uzaktan SürekliEğitim (e-USE) projesi log verileri dikkate alınarak geliştirilen anket formuna dayalı olarakgerçekleştirilmiştir. Araştırmanın temel bulgularının elde edilmesinde anket formu verileri ile logverilerinin karşılaştırmalı analizleri esas alınmıştır. Araştırmada bulguların yorumlanmasındaanket ile log verilerinin analizleri dikkate alınmıştır.Araştırmada elde edilen veriler ile e-USE projesi kapsamındaki eğitim uygulamalarınakatılan hedef birim öğrenciler ile ilgili olarak aşağıdaki sonuçlara varılmıştır:⢠Öğrenciler eşzamanlı öğretim olmadığında farklı çalışma özellikleri göstermektedirler.⢠Öğrencilerin sınav öncesi yada benzer bir olay öncesinde çalışma sıklıkları farklılıkgöstermektedir.⢠Öğrenci davranışlarının analizi, bilgisayar destekli eğitim materyali tasarlama vegeliştirme aşamalarına önemli ön bilgi sağlamaktadır.⢠Öğrencilerin bilgisayara dayalı etkinlikleri ilgi çekici ve güdüleyici bulduğu ortayaçıkmaktadır.⢠Öğrenciler e-USE uygulamasının yürütülmesinde izlenen yöntemin gözden geçirilmegereksinime dikkat çekmektedirler.⢠Öğrencilerin öğretim sürecine ilişkin karşılıklı sohbet odaları, tartışma grupları, forumgrupları, öğretim elemanları ile çevrimiçi ve bazı durumlarda yüz yüze iletişim beklentisiiçerisinde oldukları ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTANALYSING STUDENT LEARNING BEHAVIOURFROM LOG DATA IN DISTANCE EDUCATIONCiftci, SerdarM.Sc. Thesis, Gazi University Faculty of EducationComputer and Instructional Technologies Teaching ProgrammeSupervisor : Assist.Prof.Dr Nursal ARICISeptember-2006This research which covers surveying the log data of study activities of the students indistance education by analyzing them, The basis aim of this survey is reviewing the studyactivities of the students with computer based instruction in distance education.The survey is implemented by using the log data of the query form which is developed byconsidering the log programme in the project of Distance Education (DE). The main method ofthe survey is cross checking the data of the query form and the log programme. The data of thequery form and the log programme are considered to explaining the findings of the survey.By the results of the survey, the conclusions about the module students who participate toDE are below:⢠The students show different studying characteristics when no synchronouseducation is applied.⢠The studying frequencies of the students differs before an exam or a similaractivity.⢠Analyzing the behaviors of the students provides fore information in order toplanning and developing computer based education materials.⢠A result is shown that Students are interested in the activities with the computerrunning log programme.⢠The students stimulate about the needs of the reviewing the methods of theexecution of the log programme.⢠It appears that the students expect chat rooms, discussion groups, forums andcontacting with the education stuff by online and sometimes face-to-face during the educationperiod.