Hendek ilçesinin coğrafi etüdü
Geografik study on Hendek district
- Tez No: 191190
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL SEVİNDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZETYÜKSEK L SANS TEZHENDEK LÇES N N COĞRAF ETÜDÜEşref ÇOLFAOĞLUDanışman : Yrd. Doç. Dr. Cemal SEV ND2006-SAYFA : 184Jüri : Yrd. Doç. Dr. Cemal SEV NDYrd. Doç. Dr. Mehmet ZAMANDoç. Dr. Ramazan SEVERAraştırma sahasını oluşturan Hendek lçesi, Marmara Bölgesi'nin Çatalca-Kocaeli Bölümüsınırları içerisinde yer alır. Yönetim bakımından Sakarya iline bağlı olan Hendek bu merkeze yaklaşık32 km uzaklıktadır. Aynı adı taşıyan ovanın kuzeyinde kurulan Hendek şehri 175 m yüksekliktebulunmaktadır.Hendek ilçesi yönetim bölgesi alanı, yaklaşık 581 km² kadardır. Bu arazi; batıdan Adapazarıve Söğütlü, kuzeyden Karasu, doğudan Düzce ve güneyden Akyazı ilçesi yönetim bölgeleri ileçevrilidir.Saha coğrafi konumu nedeni ile Karasal Akdeniz iklim bölgesi ile Batı Karadeniz Bölgesiiklimi etkisi altında olup bir geçiş alanında bulunmaktadır. Hendek'te yıllık ortalama yağış miktarı 800mm, ortalama sıcaklık ise 14,5 ºC kadardır.Hendek ilçesinin 2000 yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre toplam nüfusu, 64538kadardır. Bu nüfusun yaklaşık %44 (28610)'ü Hendek Belediyesi sınırları içerisinde, geriye kalan %56(35938) kadarı ise kırsal yerleşmelerde yaşamaktadır. Aynı yıl itibariyle aritmetik (matematiksel)nüfus yoğunluğu ise, 112 kişi/km2 kadardır.Araştırma sahasında, topoğrafik yapının uygunluğu ve iklim özelliklerinin elverişli olmasıtarımsal faaliyetleri olumlu yönde etkilemiş, bunun sonucunda ekonomik faaliyetlerin %60'ı tarımadayanmaktadır. Çayır ve mera alanlarının çok az yer kaplaması, hayvancılık faaliyetlerini olumsuzyönde etkilemiştir. Hayvancılık daha çok ailelerin kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelikyapılmaktadır.Hendek ilçesi sahip olduğu sosyo-ekonomik avantajlarını bulunduğu konumundan dolayıkullanamamıştır. Buna rağmen bölgeye doğru olan göçler depremlerden sonra azalmakla birliktedevam etmektedir. Bunun sonucunda nüfusun hızla artmasıyla birlikte işsizlik oranı da giderekyükselmektedir. Bu sorunun çözümü yörenin sahip olduğu sosyo-ekonomik avantajlarını kullanarakkalkındırılmasına bağlıdır.Sonuç olarak; Hendek ilçesi, sahip olduğu doğal çevre ve sosyo-ekonomik avantajlarınıyeterince kullanamadığından dolayı yavaş gelişen gelişmekte olan bir yöreyi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THES SGEOGRAF K STUDY ON HENDEK D STR CTEşref ÇOLFAOĞLUSupervisor : Yrd. Doç. Dr. Cemal SEV ND2006-PAGE : 184Jury : Yrd. Doç. Dr. Cemal SEV NDYrd. Doç. Dr. Mehmet ZAMANDoç. Dr. Ramazan SEVERThe district of Hendek that constitutes the research field is located within the boundaries ofÇatalca-Kocaeli zone of the Marmara Region. Administratively tied to Sakarya Province, Hendek isabout 32 km from this center. Established at the North of the Hendek Plain, the Hendek Town islocated at the altitude of 175 meters.The area of the Hendek District Administrative Region is about 581 km². This land isencircled by such administrative regios as the Adapazarı and Söğütlüdistricts at the west, Karasu at theNorth, düzce at the east and the Akyazı district at the South.Due to its geographical position, the field is under the influence of the TerritorialMediterranean climate zone and the western Black Sea Region Climate, and located within a transitionarea. The annual average rainfallin Hendek is 800 mm, while the average heat is about 14.5 ºC.The total population of the Hendek District is about 64538 according to the year 2000 censusrejults. Almost 44% (28610) of this population live within the boundaries of the Hendek Municipality,while the remaining 56% (35938) at the rural area. The arithmetic (mathematical) population densityas at the same year, homever, is 112 persans/km².The convenience of the topographical structure and the favorability of the climate have hadposivite influences on the agricultural activities, and thus 60% of the economic activities are based onagriculture. That the grasses and pastures are very limited have had negative influences on thestockbreeding activities. Stockbreeding is carried out mostly to meet the families own needs.The District of Hendek could not employ its socioeconomic advantages due to its location.However, the migrations to the region have been continuing, though at a lover level after theearthguake. Conseguently, the rate of unemployment has gradually risen with the rapid increasingpopulation. The solution of this problem depends upan the development of the distirict by employingits socio economic advantages.In conclusion, the District of Hendek constitutes a slow-growing, developing district as itcoult not employ sufficently the natural environment and socio economic advantages it has.