Russell'da toplumsal açıdan eğitim sorunu
The social aspects of the education problem according to Russell
  1. Tez No: 191189
  2. Yazar: ZAFER BORDANACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABAMÜSLİM AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bertrand Russell'ın eğitim anlayışını toplumsal açıdan elealınıp değerlendirmektir.Çalışmada öncelikle eğitim kavramının anlamı ve toplumsal yaşamla ilişkisi elealınmıştır. Daha sonra eğitim etkinliğinin yapısı ve çağdaş eğitim kuramının temelilkeleri üzerinde durulmuştur. Bunun yanında toplumsal açıdan değerlendirilmeyeçalıştığımız eğitimin, bilim, din ve ahlak ile ilişkisi de ele alınmıştır. Son olarak daRussell'a göre eğitimin amaçları, eğitim-ideoloji ilişkisi ve eğitimin toplumsal işlevleriüzerinde durulmuştur.Yapmış olduğumuz araştırma çalışması sonucunda Russell'ın, hümanist ögelertaşıyan rasyonel bir eğitim anlayışı benimsediğini gördük. Russell'a, göre toplumsaldüzen için eğitim vazgeçilmez unsurdur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aimof this project to resourch Russell?s educational approach in terms ofsocietyn this Project, mainly we cousontrate on the concept of educatations out itsrelation with society. Later on, we seached the structure of educations end itscontewporary structure. n addition the education wich we search in terms of societycorrelated with science, relagion and etic. At the end of the Project we cousantrate onRussell?s the aim of education, the relation between education and potilic and theguestion of education in terms of societyAt the end of the our resourch we saw that Russell?s educational approachincludes humanist elements. According to Russell fort he order of society education isessential point.