İffet Halim Oruz'un hayatı, sanatı, eserleri
İffet Halim Oruz her life, art and works
- Tez No: 191203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN KOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 512
Özet
İffet Halim Oruz'un hayatının ve hayatı etrafında şekillenen edebi eserlerinin elealındığı bu çalışmanın amacı kendi kategorisinde hissedilen bir boşluğu doldurmaktır.Çalışma, edebiyat araştırmaları sonucu şekillenen edebiyat tarihinde duvara konulan birkerpiç olmaya adaydır.Öncelikle sağlam bir biyografinin etraflıca ortaya çıkmasını kendisine gayeedinen bu çalışma Giriş'le birlikte beş ana bölümden mürekkeptir.Giriş bölümünde ulaşılan kaynaklardan ve görüşülen şahıslardan alınan bilgilerışığında İffet Halim Oruz'un doğumundan vefatına kadar geçen seksen dokuz yıllıkhayatı belli alt başlıklar altında verildi. İffet Halim'in gazetecilik ve Kadın Dergisifaaliyetleri de bu bölüme konuldu.İkinci bölümde İffet Halim'in Füsûn, Tul Daireleri, Kışın Bahar, Burla,Arkadaşlar, İstifçi, Yeni Türkiye'de Kadın, Türkiye'de Kadın Devrimi, Türkiye'de FiatMurakabesi adlı eserleri ana hatlarıyla tanıtıldı.Çalışmanın üçüncü bölümünde şiirler yapı ve tema yönüyle tasnif edildi.İstifçiromanı ve Burla piyesi çözümlendi.Bu bölümde ayrıca İffet Halim'in sanatkarlığıüzerinde de duruldu.İffet Halim'in yakın çevresinden tedarik edilen fotograf ve kimlik örnekleri ilesanatkarın kendi el yazısıyla kaleme aldığı İngilizce bir şiirin konulduğu dördüncü bölümbir solukta yakın tarihin siyah beyaz kareleri ile ayrı bir çeşni kattı esere.Şiirler, İstifçi romanı, Burla okul temsili ve Arkadaşlar adlı hitabet kitabının birbölümü çalışmanın daha sağlıklı bir şekilde takip edilmesi ve hiç basılmamış bir romanınedebiyat tarihine kazandırılması maksadıyla beşinci bölüm orijinal metinlere ayrılmıştır.İffet Halim'in hayatı, sanatı ve eserleriyle ele alındığı bu çalışma yani bir simayıeserleriyle birlikte edebiyat tarihine kazandırıp, bu duvara bir kerpiç daha koymuştur.
Özet (Çeviri)
Assocıate Professor Dr. Mehmet TÖRENEKAssocıate Professor Dr. A. Ali BAYHANThe aim of this study, in which the life of İffet Halim ORUZ and the literary worksthat formed around her life are dealt with, is to fill a void felt in its own category. This studymay be nominated as a stone in the wall in the history of literature formed by literaryresearch.This study, which primarily aims to unveil a good biography in all details, consists offive main chapters including the introduction.In introduction, the eighty-nine-year life, from birth to death, of İffet Halim ORUZ iscommunicated under particular subheadings in the light of the information provided by thepeople interviewed and the sources reached. In this chapter, İffet Halim?s activities injournalism and Kadın Dergisi are mentioned as well.In the second chapter, İffet Halim?s works named Füsun, Tul Daireleri, Kışın Bahar,Burla, Arkadaşlar, İstifçi, Yeni Türkiye?de Kadın, Türkiye?de Kadın Devrimi and Türkiye?deFiat Murakabesi are presented generally.In the third chapter of the study, poems are classified with respect to form and theme;the novel ?İstifçi? and the play ?Burla? are analysed. Also the artistry of İffet Halim isemphasised in this chapter.The forth chapter, which contains photographs and samples of papers obtained fromİffet Halim?s close relatives and an English poem written by the artist in her own handwriting,adds a different taste to the study with the black and white frames of the near past.The fifth chapter is devoted to original texts for the purpose of sustaining the study onthe poems, the novel ?İstifçi?, the play ?Burla? and part of the oratory named ?Arkadaşlar?better; and having a novel, which has never been published and, in a serial form, has beenwaiting in the dusty pages of Kadın Gazetesi, gained by the history of literature.This study, in which the life, art and works of İffet Halim are examined, introduces anew figure to the history of literature and puts another stone in the wall.