İlköğretim ve ortaöğretimde OKS-ÖSS uygulamaları ve sonuçları (Erzurum örneklemi)
OKS-ÖSS practises and their results in primary and secondary education (Erzurum sampling)
  1. Tez No: 191212
  2. Yazar: ABDULLAH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RIDVAN CANIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
ÖZETDOKTORA TEZİİLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİMDE OKS-ÖSS UYGULAMALARI VESONUÇLARI (ERZURUM ÖRNEKLEMİ)Abdullah ŞAHİNDanışman: Yrd. Doç. Dr. Rıdvan CANIM2006-SAYFA : 376Jüri : Yrd. Doç. Dr. Rıdvan CANIM (DANIŞMAN)Prof. Dr. Süreyya BEYZADEOĞLUProf. Dr. Ahmet KIRKKILIÇ (T.İ.K.)Yrd. Doç. Dr. Fikret KILIÇ (T.İ.K.)Yrd. Doç. Dr. Başaran GENÇDOĞANBu araştırma, Türkiye'de öğrencilerin büyük çoğunluğunun girdiği vekazandıklarında yaşamlarında büyük değişikliklerin olacağı, ayrıca öğretmenlerinve velilerin önemsediği OKS ve ÖSS sınavlarına yöneliktir.Tarama modelinin uygulandığı bu araştırma temel olarak iki bölümdenoluşmuştur.İlköğretim ve ortaöğretim son sınıf öğrencilerinin OKS ve ÖSS'dekibaşarılarını ölçmek amacıyla Erzurum'daki öğrencilere, OKS ve ÖSSsorularından oluşan 67 soruluk Türkçe testi uygulanmıştır. Bu test, uygulanananketteki değişkenlere göre değerlendirilmiş ve elde edilen bulgularyorumlanmıştır. Öğrencilerin başarısının bu değişkenlere göre istatistiksel açıdananlamlı bir şekilde farklılaştığı belirlenmiştir.1998-2006 yıllarında uygulanan OKS ve ÖSS Türkçe soruları, soruköklerinden hareketle, ayrıntılı bir şekilde, konularına göre adlandırılmış vekarşılaştırılmıştır. İlköğretim öğrencilerine uygulanan OKS Türkçe sorularınınÖSS Türkçe sorularından konu yönüyle daha çeşitli olduğu, dil bilgisi sorularınındaha fazla olduğu, ayrıca ÖSS'nin, konu dağılımında OKS'ye göre daha istikrarlıolduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPh. D. THESISOKS-ÖSS PRACTISES AND THEIR RESULTS IN PRIMARY AND SECONDARYEDUCATION (ERZURUM SAMPLING)ABDULLAH ŞAHİNSupervisor: Yrd. Doç. Dr. Rıdvan CANIM2006-PAGE: 376Jury : Asist. Prof. Dr. Rıdvan CANIM (DANIŞMAN)Prof. Dr. Süreyya BEYZADEOĞLUProf. Dr. Ahmet KIRKKILIÇ (T.İ.K.)Asist. Prof. Dr. Fikret KILIÇ (T.İ.K.)Asist. Prof. Dr. Başaran GENÇDOĞANThis study is about ÖSS and OKS that is taken by a good proportion of thestudents in Turkey who will face great changes in their lives when they pass, andthat parents consider as important.This study, in which scanning model is used, consist mainly of two parts.With an aim to evoluate the last class primary and secondary schoolstudents? success rate in OKS and ÖSS, the students in Erzurum have beenapplied a 67-question Turkish test consisting of OKS and ÖSS questions. This testhas been applied according to the variables in the survey and the findings havebeen interpreted. It has been determined that the students? success changesdramatically with this variables in terms of statistics.The OKS and ÖSS Turkish questions applied between 1998-2006 havebeen named-using the question roots-according to their topics and compared indetail. It has been made clear that Turkish questions in OKS are more various interms of topic and the gramer questions are much more than the ones in ÖSS, andthat ÖSS is more stable than OKS in topic distribution.