Faaliyete dayalı maliyet yönteminin küçük ve orta ölçekli bir tekstil işletmesinde uygulanması
Applying activity-based costing in a small an mid-sized textile company
  1. Tez No: 191214
  2. Yazar: DAVUT VELİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADEM DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİFAALİYETE DAYALI MALİYET YÖNTEMİNİN KÜÇÜK VE ORTAÖLÇEKLİ BİR TEKSTİL İŞLETMESİNDE UYGULANMASIDavut VELİOĞLUDanışman: Yrd. Doç.Dr. Adem DURSUN2006-SAYFA: 90Jüri: Yrd.Doç. Dr. Adem DURSUNJüri: Yrd.Doç. Dr. Nuraydın TOPÇUJüri: Yrd.Doç. Dr. Vedat KAYAGünümüzde küreselleşmenin getirmiş olduğu rekabet, her geçen gün daha da artmaktadır. Artan rekabetkarşısında işletmeler üretim sistemlerini modernleştirmekte, teknolojiyi daha yoğun kullanmakta ve yeni üretimfelsefelerini benimsemektedir.Dikkatlerin üretim faaliyetlerine yöneltildiği küresel rekabette, sağlam finansman kaynağına sahip olan,kaliteye önem veren, ileri üretim teknolojilerini kullanan ve maliyetleri en aza indirebilen şirketler ayaktakalabilmektedir. Bu bağlamda, sanayi işletmelerinde üretim maliyetlerinin belirlenmesi ve buna bağlı olarak yönetimkararlarının alınmasında geleneksel maliyet muhasebesi yöntemleri yetersiz kalmaktadır. Dolayısıyla, yeni üretimortamlarında maliyetlerin kontrol altına alınarak düşürülmesi zorlaşmaktadır. Bunun sonucu olarak, maliyetlerinkontrol altına alınma çalışmaları son dönemlerde hız kazanmış ve yeni maliyet yöntemleri ortaya konulmuştur.Faaliyete dayalı maliyet (FDM) yöntemi bunlardan sadece birisidir.Faaliyete dayalı maliyet yöntemi; işletmede yürütülen faaliyetler, faaliyetlerin maliyetleri ve verimlilikhakkında işletme yönetimine daha doğru bilgiler sunarak daha uygun kararlar alınmasını sağlamaktadır. Dolayısıylabu çalışmanın amacı, doğru ve güvenilir maliyet bilgilerinin elde edilmesi ve en uygun kararların alınmasını sağlamaküzere yeni bir yaklaşım olarak ileri sürülen FDM yönteminin, küçük ve orta ölçekli bir tekstil firmasındauygulanabilirliğini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISAPPLYING ACTIVITY-BASED COSTING IN A SMALL AND MID-SIZED TEXTILE COMPANYDavut VELİOĞLUSupervisor: Assistant Professor Adem DURSUN2006-PAGE: 90Jury: Assistant Professor Adem DURSUNJury: Assistant Professor. Nuraydın TOPÇUJury: Assistant Professor. Vedat KAYANowadays, competition which was brought by being global has been increasing very much day by day.Companies have been modernizing their production system, using technology more intensively, and owning newproduction philosophy against increasing competition.In globular competition in which attentions were directed to production activity, companies which havefinancing source, attaching importance to the quality, using being developed production technology and beingreduce the cost the least can go on their activities. In this position, traditional cost accounting methods have beinginefficient for determining the production cost in industry companies and depending on taking managementdecisions. So, it has been getting difficult for being control and reduces the costs in the new production environment.At the end of this, the workings for controlling the costs had gained speed and the new cost methods had beenexposed. Activity-Based Costing (ABC) method is only one of them.Activity-Based Costing method gives more true knowledge and provides taking more true decides aboutactivities which have been doing in a company, their cost and their pro activities .So the aim of this work has beenresearching the applicable of (ABC) method which is shown a new approach in a small and middle scale textilecompany for having complete and true cost knowledge and taking the true decide.