Fen lisesi ile genel lise öğrencilerinin sosyal becerileri ve problem çözme becerilerinin karşılaştırılması
The comparison between high school and high school of science students' social and problem solving skills
- Tez No: 191213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada, Fen lisesi ve Genel Lise öğrencilerinin sosyal becerileri ve problemçözme becerilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Araştırmanın örneklerini Trabzon'da bulunan Trabzon Yomra Fen Lisesi ve TrabzonLisesinde 2002-2003 eğitim-öğretim yılında okuyan toplam 400 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmanın bulguları şu şekilde özetlenebilir:Fen lisesi öğrencileri ile genel lise öğrencilerinin problem çözme becerileri arasındafaklılaşma gözlenmemiştir. Fen lisesi ile genel lise öğrencilerinin sosyal beceri ölçeği toplampuanı Duyuşsal Anlatımcılık, Duyuşsal Kontrol, Sosyal Anlatımcılık ve Sosyal Kontrolboyutları arasında farklılaşma gözlemlenmemiştir. Lise öğrencilerinin cinsiyet, kardeş sayısı,ailenin kaçıncı çocuğu olma durumu ve ailenin sosyo-ekonomik durumları açısından problemçözmelerinde farklılıklar gözlenmemiştir. Lise öğrencilerinin cinsiyet farklılığı açısındansosyal becerilerinde farklılaşma gözlemlenmiştir.Sosyal Beceri Ölçeğinin Duyuşsal Kontrol boyutunda ise erkek öğrencilerin kızöğrencilere göre sözel olmayan mesajları, duyguları düzenleme ve kontrol etme becerisiaçısından daha yetkin oldukları gözlemlenmiştir.Lise öğrencilerinin kardeş sayıları açısından sosyal becerilerinde farklılaşmagözlemlenmemiştir.Lise öğrencilerinin ailenin kaçıncı çocuğu olma durumu açısından sosyal becerilerindefarklılaşma olmadığı gözlemlenmiştir.Lise öğrencilerinin ailenin sosyo-ekonomik durumu açısından sosyal becerilerindefark olduğu gözlemlenmiştir.Sosyal beceri ölçeği Duyuşsal Kontrol ve Sosyal Duyarlılık boyutunda öğrencilerinailenin sosyo-ekonomik durumlarına göre aralarında fark olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has aimed to make a comparison between High School and High Schoolof Science students social and problem solving skills.Research sample has included 400 students studying at Trabzon High School and HighSchool at Trabzon High school of science between 2002 and 2003.The findings of the research may be summarized as follows:No significant differentiation has been observed between High School and HighSchool of Science students? problem solving skills. No significant differentiation has beenobserved between High School and High School of Science students? social skills. They arenot different in terms of emotional expressivity, emotional control, social expressivity, socialcontrol which are sub-dimensions of social skills scale. Any significant differentiation hasbeen observed relating their sex, number of sibling, the state of being the 1st, 2nd, 3rd or onchild of the family and families socio-economic states. But significant differentiation has beenobserved in their social skills in terms of their sex.As to emotional control in social skills scale, boy students are better than girl studentsin arranging and controlling emotions and non-verbal messages.No significant differentiation has been observed in students? social skills in terms ofnumber of sibling.It has been observed that there is no differentiation in their social skills in terms of thestate of being the 1st, 2nd, 3rd or so on child of the family.It has been observed that there is differentiation in students? social skills in termsfamilies? socio-economic state.It has been seen that there is no difference among students according to their families?socio-economic states in terms of emotional control and social sensitivity, which are sub-dimensions of social skills scale.