Psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğrencilerinin problem çözme becerilerinin incelenmesi
Problem solving skills of the psychological consultancy an guidance students
- Tez No: 191216
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRİ KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİPDR ÖĞRENCİLERİNİN PROBLEM ÇÖZME BECERİLERİNİNİNCELENMESİAdem GÜLTEKİNTez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Fikri KÖKSAL2006-Sayfa 63 + VIIJuri: Yrd. Doç. Dr. Fikri KÖKSALYrd. Doç. Dr. Şükrü DÜZGÜNYrd .Doç. Dr. Lütfi SEZENBu araştırmada, Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim FakültesiPsikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalında öğrenim görmekte olanpsikolojik danışmanlık ve rehberlik öğrencilerinin problem çözme becerilerinincinsiyet, algılanan anne-baba tutumları, öğrenim düzeyi ve doğum yeri gibideğişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır..Araştırmanın evrenini 2005-2006 öğretim yılında Atatürk ÜniversitesiKazım Karabekir Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik BilimDalında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem ise buöğrencilerden seçkisiz olarak belirlenen 250 öğrenciden oluşmaktadır.Verilerin toplanmasında öğrencilerin problem çözme becerilerini tespitetmek amacıyla Nail Şahin, Nesrin Şahin ve Paul Heppner tarafından geliştirilenProblem Çözme Envanteri (PÇE) ve araştırmacı tarafından hazırlanan KişiselBilgi Formu kullanılmıştır.Elde edilen verilerin analizinde ?t? testi ve tek yönlü Varyans analizikullanılmıştır.Araştırmanın bulguları şu şekilde özetlenebilir:1.Cinsiyet,algılanan anne-baba tutumu ve doğum yeri değişkenleriyleproblem çözme becerisi arasında anlamlı bir farklılaşma olmadığıgözlemlenmiştir.2.Öğrenim düzeyi yükseldikçe problem çözme becerisinin de yükseldiğigözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISPROBLEM SOLVING SKLLS OF THE PSYCHOLOGICALCONSULTANCY AN GUIDANCE STUDENTSAdem GÜLTEKİNSupervisor: Asst. Prof. Dr. Fikri KÖKSAL2006-PAGE 63 + VIIJury: Asst. Prof. Dr. Fikri KÖKSALAsst. Prof. Dr. Şükrü DÜZGÜNAsst. Prof. Dr. Lütfi SEZENIn this study it was aimed to determine whether the problem solving skillsof the psychological consultancy and guidance students at Guidance andPsychological Consultancy Department of Kazım Karabekir Education Faculty inAtatürk University changes for the variables such as gender, realised parents?behaviour, class level and birth place or not.The subjects of this study are the students at Guidance and PsychologicalConsultancy Department in Kazım Karabekir Education Faculty in 2005-2006term. Among the subjects 250 students were chosen randomly.In order to gather data and determine the problem solving skills of thesubjects, problem solving inventory (PSI), developed by Nail Şahin, Nesrin Şahinand Paul Heppner, and personal information form developed by the researcherwere utilised.In the analysis of the data obtained student?s ?t? test and one way Anovastatistical analyzing techniques were used.From the results of the tests, it was determined that there was no associationbetween the variables of gender, realised parental behaviour, and birth place andproblem solving skill and as the class level increases the problem solving skillalso increases .