Japaonca'da olasılık bildiren anlatımlar
Guess expressions in Japanese
- Tez No: 191230
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE NUR TEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Japonca'yı ikinci dil olarak öğrenen öğrencilerin olasılık bildiren anlatımlarınkullanımı ile ilişkin hatalar yapmaktadırlar. Bu çalışmada Japonca'daki olasılıkbildiren anlatımların tümceye yükledikleri anlam ve olasılık anlatımlarının kullanımayrımını, Japonca'yı ikinci yabancı dil olarak öğrenenler için hangi anlatım yapısınınne zaman, nasıl bir ortamda ve anlamsal sınırlılıklarda kullanılacağı konusuirdelenmiştir.Japonca'da olasılık bildiren anlatımlar ile ilgili örnek tümceler üzerindedurulmuştur. Bu tümcelerde betimleme yöntemi ile çözümlenmeye çalışılmıştır.Araştırma sonucunda olasılık anlatımlarının kullanım ayrımını, hangi anlatımyapısının ne zaman, nasıl bir ortamda ve anlamsal sınırlılıklarda kullanılacağıbelirtilmeye çalışılmıştır.ANAHTAR KEL MELER: Japoncada Kiplik, olasılık bildiren anlatımlar
Özet (Çeviri)
Students, who are learning Japanese as a second language, making a lot ofmistakes concerning guess expressions. In this study, it is invastigated how , whenand and what kind of situations the guess expression are used. And the meaning ofthe sentence is also important for the usage of the guess expressions in Japanese.The method chosen is description analysis; its used sentences from Japanesebooks.As a result of this study, the distinction of guess expressions in Japanese hasbeen done. In addition, it is cleared that what kind of guess expressions are used indifferent occassions an situations.KEY WORDS: Modality in Japanese, guess expressions