Tarih ve milliyetçilik
History and nationalism
- Tez No: 191243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Tarih, Philosophy, Political Science, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZETAtakan, Özgür, Tarih ve Milliyetçilik, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. AyhanYalçınkaya, s. 118.Tarih ve milliyetçilik ilişkisi, bu ilişkiyi kuran iki kavramdan hareketle de düşünülebilir.Milliyetçilik, Fransız Devrimi'nin ardından XIX. yüzyılda Avrupa'da ortaya çıkmış veardından bütün dünyaya yayılmış bir siyasal ideolojidir. Fransız Devrimi'yle açık birşekilde ortaya çıkan halk egemenliği ve ulus devlet, milliyetçiliği koşullayan temel siyasiyönelimler olmuştur. Tarih ise bir yandan geçmişte yaşanmış bitmiş olayları diğeryandan bu olaylarla ilgili disiplini anlatan bir kavram olarak çok daha eskilere uzananbir geçmişe sahiptir.Milliyetçi siyasetler, ortaya çıktıkları her yerde yoğun bir tarih ilgisine de süreklilikkazandırmışlardır. Milliyetçiliğin yaratıcıları ve taraftarları arasında tarihçiler en öndegiden grubu oluşturur. Özellikle XIX. yüzyılda tarihçiler, büyük bir tutkuyla tarihleriniyazmaya başladıklarında devlet ve millet yazılan tarihlerin başlıca aktörleri olmuştur.Tarih yazımında millet ve devlete ayrıcalık kazandıran şey ise milliyetçi ideolojininkendisi olmuştur. Her ne kadar bu ideolojinin düşünsel atalarının kimler olduğukonusunda bir uzlaşma yoksa da milliyetçilik üzerine yapılan çalışmalarda rasyonalistfelsefenin büyük ismi Kant ile Alman romantizminin önemli isimleri Herder ve Fichtedoğrudan ya da dolaylı olarak milliyetçilikle ilişkilendirilir. Birer filozof olan buisimlerin tarihle olan bağlantıları ise tarih felsefeleriyle ilgilidir. Felsefe içerisinde biralt disiplin olan tarih felsefesi büyük ölçüde bu düşünürlerin katkılarıyla şekillenmiştirdenilebilir.Bir kavram olarak tarih felsefesini olanaklı hale getiren ve önceden felsefi ilginin niteliğive tarihsel -istorik- bilginin doğası gereği bir arada düşünülemeyecek olan bukavramları ortaklaştıran şey ise, tarihsel -istorik- dünyanın da belli bir düzenliliğe vebütünlüğe sahip olduğu iddiasıdır. Ancak tarih felsefesinde kurulan bu bütüntahayyüllerinin hepsi Fransız Devrimi sonrasındaki devlet ve millet kavramlarıylayakından bağlantılıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAtakan, Özgür, History and Nationalism, Master?s Thesis, Advisor: Assoc. Prof. AyhanYalçınkaya, p. 118.The relationship between history and nationalism can be considered with a reference to twoconcept, which constitutes this relation. Nationalism, is a political ideology, which emergedafter 19th century in Europe and dispersed all over the world. National sovereignty and nationstates both of which came on the scene openly with French Revolution are two main politicaltendencies that conditioned nationalism. Meanwhile, History as a concept, explaining on theone hand terminated events and on the other hand related discipline on these events, has amore extending background.Nationalist politics procured continuity to the interest on history everywhere it emerged.Additionally, Historians are pioneering group among the supporters and founders ofnationalism. Especially, when historians began to write their history with a great passion in19th century, state and nation were two main actors of the written history.The very thing that provided priority to nation and state was a nationalist ideology itself. Eventhough there is not a consensus on the intellectual founders of the nationalist ideology, Kant,the most important figure of the rationalist philosophy and Herder and Fichte, the prominentfigures of the German Romanticism, have been directly or indirectly associated with thenationalism by the primary studies on nationalism and their relation with the history mainlyconcerned the philosophy of history. Furthermore, it can be said that the philosophy of historyas a sub-discipline of philosophy took shape with the contribution of these thinkers.The thing that makes possible philosophy of history and brought together these concepts, thatcan not be thought together because of the nature of historical -istorik- knowledge, is theassertion that historical world has a certain regularity and totality too. For this reason, theabove-mentioned philosopher tried to construct this totality in a different manner. But all thisnotions of totality constructed in the philosophy of history closely related with the concept ofstate and nation which appeared after French Revolution.