Milliyetçilik ve tarih öğretimindeki etkisi
Nationalism and the effect nationalism on history education
  1. Tez No: 51084
  2. Yazar: ERGÜN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH ÖZBARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, milliyetçiliğin tarih öğretimindeki etkisini araştırmaktır. Milliyetçilik kollektif bir kimlik olarak incelenmiştir. Ayrıca, milliyetçiliğin Türkiye'deki gelişimi, eğitim kurumları üzerindeki etkisi ve tarih anlayışının evrimi göz önünde bulundurulmuştur. Çalışma sonucunda milliyetçiliğin tarih öğrenimi olumsuz yönde etkilediği anlaşılmıştır. Milliyetçi tarih yazımı, tarih ders kitaplarını nesnellikten uzaklaştırmıştır. Geçmiş yüceltilerek, savaşılmaya hazır düşmanlıklar oluşturulmuştur. Benzeri yaklaşımların diğer devletlerde de görülmesi dünya barışını tehdit etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this thesis is to determine the effect of nationalism, on history education. In this research, nationalism is investigated as a collective identity. It is dwelt on the development of nationalism in Turkey, considering its effect on the institutions of education and evolution of history perception In the end of this research, it's understood that nationalism effects history education negatively. Nationalist history approach takes objectivity away from the history textbooks. By exalting the past, it's caused an environment in which there are enemies ready to fight. The same approach in some other countries threatens the peace of the world.