Toplumsal cinsiyet ve milliyetçilik: Muğla, Gaziantep ve Rize'de bir sözlü tarih çalışması
Gender and nationalism : A oral history research in Muğla, Gaziantep and Rize
- Tez No: 588609
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKİN AKŞİT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Özellikle geçtiğimiz yüzyılın son çeyreğinden itibaren sosyal bilimlerin ilgi alanlarından biri haline gelen milliyetçilik, sadece siyasi konjonktürü belirleyen değil, aynı zamanda daha önce araştırma alanı olarak görülmemiş toplumsal cinsiyetle karşılıklı bir ilişki halinde olarak günlük yaşantıya da etki eden bir ideolojidir . İç içe geçen bu ilişkinin aktörleri yalnızca siyasi karar vericiler olmadığı gibi, kadınların deneyimleri de bu ideolojinin sadece sembolik anlamlar yüklediği alanlar değildir. Kadınların milliyetçilikle olan ilişkisinin ve etkileşiminin anlaşılabilmesi adına, Türkiye özelinde,“öteki”etnik kimliklere mensup Kürt ve Laz kadınların ve bu kadınlara“dışarıdan bakan bir göz olarak”Türk kadınların gündelik hayat deneyimlerini konuşmak bu tezin temel amacıdır. Bu amaçla, Gaziantep, Rize ve Muğla'dan toplam on beş kadınla yarı-yapılandırılmış derinlemesine mülakat yöntemi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Kadınlar kendi etnik kimliklerinin ve milliyetçiliğin birer baş aktörü ve taşıyıcısıdır. Kendi kurdukları mücadele alanı ile hem kendilerine hem de hemcinslerine yeni alanlar yaratmakta ve bunu kuşaktan kuşağa taşımaktadırlar. Bu bakış açısıyla, kadınların“özel alan”ı nasıl politik hale getirdiği ve bu bağlamda kendilerini“sıradan hayatları”içerisinde nasıl konumlandırdıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nationalism, which has become one of the fields of interest of the social sciences especially since the last quarter of the last century, is an ideology that affects not only the political conjuncture but also the daily life as a mutual relation with the gender which has not been seen as a field of research before. The actors of this intertwined relationship are not only political decision-makers, but also the experiences of women are not the areas in which this ideology imposes only symbolic meanings. On the name of, understanding of women's relationship and interaction with nationalism, Turkey in particular, talk of the“other”ethnic identity belonging to Kurdish and Laz women and Turkish women“as a person who looks from the outside”in their everyday life experiences is the main aim of this thesis. For this purpose, a total of fifteen women from Gaziantep, Rize and Muğla were interviewed by a semi-structured in-depth interview method. Women are the main actors and carriers of their ethnic identity and nationalism. They create new spaces for themselves and their fellow members with their own struggle area and carry it from generation to generation. From this point of view, how women make the“private sphere”political and in this context how they position themselves in“their ordinary lives”are studied.