Karabağ sorunu çerçevesinde AGİT Azerbaycan ilişkileri
The relations between the OSCE and Azerbaijan thorough the problem of Karabakh
- Tez No: 191246
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇAĞRI ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETKarabağ sorunu çerçevesinde AGİT-Azerbaycan ilişkileri isimli tezdeöncelikle ilişkilerin kronolojik akışı incelenmiştir. AGİT'in kuruluş sürecininincelenmesinden sonra Azerbaycan'ın örgüte entegrasyonu ve AGİT MinskGrubu'nun oluşumu değerlendirilmiştir. 1991 Yılında bağımsızlığını kazananAzerbaycan, Ermenistan'la yaşadığı Karabağ savaşı nedeniyle Avrupa coğrafyasınınsorunlu bölgelerinden biri olarak görülmekteydi. AGİT Minsk Grubu da bu sorununçözümü için kurulmuş ve özellikle de soruna barışçıl çözüm bulma çabası içinde olanAzerbaycan tarafından takdir edilmiştir. Fakat geçen süre zarfından MinskGrubu'ndan beklenen sonucu alamayan Azerbaycan tarafı grubun daha aktif olarakçalışması için baskılarını artırmıştır.19. yüzyıl sonlarından günümüze Karabağ sorununa baktığımız zamangörüyoruz ki, sorun sadece günümüzün sorunu değildir. Yüzyıllardır devam etmekteolan bu sorun dönem-dönem farklı etkenler nedeniyle dondurulsa da tam olarak birçözüm bulunamamıştır. Kalıcı bir çözümün söz konusu olamamasının temel nedeniErmenilerin bölgede yayılmacı politikleridir. Rusya'nın Kafkasya bölgesindekiaskeri üssü olan Ermenistan yayılmacı tutumundan vazgeçmediği sürece bölgedekalıcı barıştan söz etmek mümkün değildir.AGİT Minsk Grubu kalıcı çözüm için çeşitli çözüm önerileri sunmaktadır.Bununla beraber diğer uluslararası örgütlerin barış çabaları da bulunmaktadır. Fakatbu önerilerden hiç biri henüz bir sonuç getirmemiştir.iBarışın sağlanması için, Azerbaycan'ın diplomatik girişimleri ile beraberaskeri gücünü artırması gerekmektedir. Barışçıl Azerbaycan dış politikası askeri veekonomik güçle desteklendiği zaman daha etkin ve sonuç doğuran bir yapıyakavuşacaktır. Yalnız bu şekilde saldırgan Ermenistan'ın bölgedeki barış ve güvenliğitehdit etmesi engellenebilir.ii
Özet (Çeviri)
THE SUMMARYIn the thesis titled ?The relations Between the OSCE and Azerbaijan thoroughthe problem of Karabakh?, first of all the chronological account of bilateral relationsis mentioned. After the examination of the process of establishment of OSCE, theaccession of Azerbaijan to the organization and the constitution of the OSCE MinskGroup are evaluated. Azerbaijan, which became independent in 1991, had been seenas one of the regions having difficulty because of the Karabakh War with Armenia.Therefore initial the OSCE Minsk Group was established to solve this problem, andit took appreciation of Azerbaijan for its analysis on peace. But afterwards, whenAzerbaijan couldn?t possess enough performance from the group, it increasedpressure for a more active work.When we look from history up to now, we can see that it?s not only a problemof today. This problem, lasting for centuries, hasn?t been solved completely and itremains in suspense by different factors. The reason why it couldn?t be solvedcompletely, is the aspirations of Armenians who wants to spread thorough the region.It isn?t possible to speak about the peace on the region if Armenia, which is themilitary base of Russia in the Caucasus zone, never gives up its way of behaving likethis.Minsk Group of the OSCE proposes some ideas to solve the problems.However the other international organizations struggle also for he peace, but nonecould solve the problem yet.iiiFor the peace, Azerbaijan has to increase the military force and the politicaland diplomatic initiatives. When the foreign politics of Azerbaijan is supported bymilitary and economical force, it will reach at a more effective and analytic structure.Only, in this case, the threat of peace and safety of Armenia can be prevented.iv