Stratejik-diyalog modeli kapsamında Dağlık Karabağ sorununa çözüm önerisi
The proposal of solution to the Nagorno-Karabakh problem within the scope of strategic-dialogue model
  1. Tez No: 626397
  2. Yazar: SOLTAN MUSTAFALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN EFEGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmada Çatışma Yönetimi alt-disiplininde yer alan teorik modellerden biri olan, Stratejik-Diyalog Modeli esas alınarak, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorunu incelenmekte ve sorunla ilgili çözüm önerisi sunulmaya çalışılmaktadır. Çalışmada, ilk olarak Çatışma, Çatışma Çözümü gibi kavramsal çerçeve ve Stratejik-Diyalog Modeli anlatılmaktadır. Bu modelin kullanıldığı örnek olaylardan bahsedilmektedir. Soğuk Savaş sonrasında SSCB'nin parçalanmasıyla birlikte, Kafkasya bölgesinde buzlar altında kalmış veya görünmez durumda olan birçok çatışma gibi görünür hale gelen, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ merkezli çatışma, Stratejik-Diyalog Modelinin prensipleri uygulanarak, ikinci aşamada analiz edilmektedir. Üçüncü aşama olarak, analiz edilmiş ve tüm detaylarıyla göz önüne serilmiş çatışmaya çözüm önerisi sunulmaktadır. Bu çözüm önerisi, çatışmanın sadece görünür taraflarını değil, bundan ziyade çatışmanın tüm görünmez, psikolojik ve siyasi nedenlerini de göz önünde bulundurmaktadır. Dağlık Karabağ konusunda yapılan çalışmalara bakıldığı zaman, ya tarafların görüşleri özetlenmekte, ya tarihsel gelişimi anlatılmakta, ya da AGİT sırasında gerçekleştirilen müzakereler anlatılmaktadır. Fakat bu çalışmada Stratejik-Diyalog Modeli kullanılarak, kapsamlı bir tez önerisi sunulmaktadır. Çalışmanın bilime katkısı bu sayede sağlanmaktadır. Stratejik-Diyalog Modeli çalışmanın kavramsal çerçevesini oluşturmaktadır. Bu modelde öncelikle sorun tanımlanmaya çalışılmaktadır. Mevcut bir sorunu tanımlamak için, onun tüm nedenlerini gün ışığına çıkarmaya yardımcı olan arka plan analizi yapılmaktadır. Arka plan analizinde çatışmanın mevcut durumu ve çevrenin durumu kapsamlı bir şekilde anlatıldıktan sonra, çatışmaya doğrudan ve dolaylı şekilde katılan tarafları incelemek için aktör analizi yapılmaktadır. Ardından çatışmaya son vermek için arzu edilen stratejik hedefler sıralanmaktadır. Son olarak ise bu hedefleri hayata geçirmek için atılacak adımlar ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Nagorno-Karabakh conflict between Azerbaijan and Armenia is examined and a solution is proposed, based on the Strategic-Dialogue Model, which is one of the theoretical models in the sub-discipline of Conflict Management. Firstly, in this study, the conceptual framework such as Conflict and Conflict Resolution and Strategic-Dialogue Model are explained. Furthermore, case studies which are examined with the existing model are mentioned. With the disintegration of the USSR after the Cold War, the Nagorno-Karabakh-based conflict between Armenia and Azerbaijan, which has become visible as many conflicts in the Caucasus that have remained invisible, are analysed in the second stage, applying the principles of the Strategic-Dialogue Model. As a third step, a solution is proposed for the conflict that has been analysed and exposed in full detail. This solution contents not only the visible sides of the conflict but rather all the invisible, psychological and political causes of the conflict. When the studies on Nagorno-Karabakh are examined, it is seen that either the views of the parties are summarized, their historical development is explained or the negotiations held during the OSCE are explained. However, in this study, a comprehensive thesis proposal is presented using the Strategic-Dialogue Model. In this way, the contribution of the study to science is provided. The Strategic-Dialogue Model constitutes the conceptual framework of the study. In this model, the problem is firstly defined. In order to identify an existing problem, background analysis is performed to help bring out all its causes. In the background analysis, after presenting the current situation of the conflict and the situation of the environment comprehensively, actor analysis is performed to examine the parties, directly and indirectly, involved in the conflict. The desired strategic objectives are then listed to end the conflict. Finally, the steps to be taken to realize these objectives are stated.