Küresel kapitalizm ve devletin dönüşümü: Türkiye'de mali idarede yeniden yapılanma
Global capitalism and the transformation of the state: Restructuralization of the financial administration in Turkey
- Tez No: 191248
- Danışmanlar: PROF. BİRGÜL AYMAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Güzelsarı, Selime, Küresel Kapitalizm ve Devletin Dönüşümü- Türkiye'de Malidarede Yeniden Yapılanma, Doktora Tezi, Danışman: Prof.Dr. Birgül AymanGüler, 331 s.ÖZETBu çalışmanın konusunu kamu mali yönetiminde ve gelir idaresinde yenidenyapılanma ve buna yönelik yapılan yasalar ve kurumsal değişimler oluşturmaktadır.Çalışma şu soruları sorarak başlamaktadır. Kamu mali yönetiminde yenidenyapılanmanın 2000'li yıllarda gerçekleşmesinin gerisinde hangi dinamikleryatmaktadır? Bu yeni dönemdeki tartışmaları önceki dönemlerden farklılaştırannedir? Yeniden yapılanmaya yönelik çıkarılan yasalar kamu yönetimi alanında hangideğişiklikleri gündeme getirmektedir? Ya da devletin rolü ve işlevlerinde birdeğişimden söz edilebilir mi? Bu sorulardan hareketle çalışma, mali idarede yenidenyapılanmanın gerisindeki dinamikleri araştırmıştır. Çalışmada mevcut tartışmalar veyaklaşımlar eleştirel bir gözle incelenerek alternatif bir çerçeve geliştirilmektedir.Buna göre mali idarede yeniden yapılanma devletin küresel piyasaların gerekleridoğrultusunda yeniden örgütlenmesinin önemli bir parçasıdır. Mali idarede yenidenyapılanma devletin ve sınıf içi mücadelenin aldığı biçimleri yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Güzelsarı, Selime, Global Capitalism and the Transformation of the State-Restructuralization of the Financial Administration in Turkey, PhD. Thesis, Advisor:Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, 331 p.ABSTRACTRestructuralization in the public financial management and tax administration as well as thelaws and institutional changes aimed at achieving this end constitutes the subject of this study.The study begins with asking the following questions: What dynamics lie behind therestructuralization movements taking place in the public financial management in the decadefollowing 2000? What makes the debates in this new era different from those in the previouseras? What changes are being implemented in the domain of public management as a result ofthe laws which are passed to achieve restructuralization? Or, is it possible to talk about achange in the role and functions of the state? Based on these questions, the study investigatesthe dynamics behind restructuralization in the financial management. In the study, existingdebates and approaches are analyzed with a critical eye and an alternative framework hasbeen developed. Accordingly, restructuralization is an important component of thereorganization of the state in line with global market needs. Besides, restructuralization inpublic financial management reflects the forms of the state and the intraclass struggle.