Kütüphane dokümantasyonunda otomasyon
- Tez No: 43930
- Danışmanlar: DOÇ.DR. H. İLHAN TUTALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Matematik, Information and Records Management, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
II ÖZET Öncelikle bilgi teknolojisi alanındaki gelişmeler ve bu gelişmelerin kütüphaneciliği nasıl etkilediği üzerinde durulacaktır. Daha sonra bilgisayarın yapısı ile yazılımı ve donanımı konusunda bilgiler verildikten sonra programlama dilleri konusu geniş bir biçimde tartışılacaktır ve özellikle de dBASE veri tabanı üzerinde durulacaktır. Bu ön bilgilerden sonra bu tezin konusunu oluşturan Kütüphane Otomasyonu bölümüne geçilecektir. Bu bölümde kütüphane otomasyonunun tanımı yapılacak, bilgisayarın kütüphanelerde hangi işlemler için kullanıldığı anlatılacak ve bu işlemlerden sağlama, kataloglama, ödünç verme, süreli yayın denetimi konusu üzerinde durulacaktır. Daha sonra otomasyona geçmeyi düşünen bir kütüphanenin yazılım ve donanım konusunda göz önünde bulundurması gereken hususlar belirtilecek ve otomasyonun kurulmasından sonra karşılaşılabilecek sorunlar üzerinde durulacaktır. Sonra kütüphanecilik konusunda dünyadaki durum incelenecek ve Maryland Üniversitesinin CARL sistemi anlatılacaktır. Daha sonra ise ülkemizdeki durum incelenecek ve kütüphane otomasyonu kurmuş bulunan Y.Ö.K'ün YOKDOK, Anadolou Üniversistesinin Kybele, Bilkent Üniversitesinin Blissnet ve Fırat Üniversitesinin FiratLib sistemleri incelenecektir. En son bölümde ise Üniversitemiz Kütüphanesi için hazırlanan“Kütüphane Otomasyon Programı”menüleriyle anlatılacaktır. Bu anlatımda öncelikle bir kitap katalogu için hangi bilgilerin sisteme girilmesi gerektiği üzerinde durulacak ve program menüleri ayrıntılı olarak incelenecektir. Daha sonra ise Üniversitemiz kataloglarına EARN ağı yardımıyla yurtiçi yada yurtdışından ulaşılması için hazırlanan program örnekleriyle anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY First of all, the progresses in the field of data technology and the effection of these progresses to the Libriaryship will be carried out. After giving some knowledge about computer structure and its software and hardware, it will be discussed widely about programming languages and expecialy on the dBASE. After those pre-knowledge's, it will be entered to the Library automation which contain of subject of this thesis. In this section, it will be cleared up the meaning of the Library automation and for which process computer can be used in the Libraries will be explained, form these process acquiring, cataloging, lending and controlling periodic will be considered, later, library which is wanting to return the automation, the principles which should be concidered about software and hardware will be revealed and the problems faced after automation will be stayed on. Also, the situation of the libraryship in the world will be checked and the CARL system of Maryland University will be explained. After this, the situation of our country will be checked and the system of YOK's YOKDOK, Kybele of Anadolu University, Blissnet of Bilkent University and FiratLib of Firat University which already have library automation will be checked. In the last section“Library Otomation Program”which is prepared for Dicle University will be explained with menus. In this explanation firstly, which data should be entered to system for a book catalog will be stayed on and the program menus will be carried put detailly. After that, to reach. Dicle University catalog by means of EARN network from our country and abroad will be explained with the help of programe models.