Gençlerbirliği Spor kulübünün dönemsel imajı
Periodic image of Gençlerbirliği Sports club
  1. Tez No: 191273
  2. Yazar: BAHAR GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAYRAM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Spor, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
1923 yılında kurulan Gençlerbirliği Spor Kulübü, Türk futboluna hizmetetmiş önemli kulüplerden biridir ve bu çalışmada Türk futbolunun bu önemli ve eneski kulüplerinden biri olan Gençlerbirliği'nin Milli Lig'in başladığı tarihtenitibaren günümüze nasıl imaj değişimlerinden geçtiği incelenerek kulübündönemsel imajı ve imaj açısından bugünkü geldiği nokta ortaya konulmuştur.Gençlerbirliği Spor Kulübü'nün çeşitli dönemlerde var olan imajını tespitetmek için, kulübün kırılma noktalarının yazılı basından analizi yapılmış ve bunoktalar içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Gençlerbirliği'nin kırılmanoktalarının tespiti ve analizi, Milli ligin başladığı, 1959-1960 sezonundan itibarenyapılmıştır ve kırılma noktası olarak seçilen sezonlar; 1965-1966, 1969-1970,1978-1979, 1980-1981, 1982-1983, 1987-1988, 1994-1995, 2002-2003 sezonlarıdır.Bu kırılma noktaları incelendiğinde, Gençlerbirliği Spor Kulübü'nünkuruluşundan itibaren Türk futbolunun nezih ve centilmen kulübü olarakünlendiği ancak her kırılma noktasında, geçmişinden getirdiği bu imajın yanındabasına değişik imajlarla da yansıdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gençlerbirliği Sports Club is one of the important clubs, which servedTurkish football for a long time, and in this study, image changes thatGençlerbirliği, which is one of the important and oldest clubs of Turkish football,went through from the beginning of the National League until today has beenstudied, and the club?s periodic image and its current point in terms of image hasbeen explained.In order to determine Gençlerbirliği Sports Club?s image in several periods,analysis of the club?s breaking points has been made out of written press, andthese points have been evaluated by content analysis. The determining andanalysis of Gençlerbirliği?s breaking points have been made starting from 1959-1960 season, when the National league started; and the seasons chosen asbreaking points are 1965-1966, 1969-1970, 1978-1979, 1980-1981, 1982-1983,1987-1988, 1994-1995, and 2002-2003 seasons.When these breaking points are inspected, it is seen that GençlerbirliğiSports Club gained reputation as a decent and fair-playing club of Turkishfootball, but in each breaking point, it has been reflected on the press withdifferent images, along with this decent image it brought from its past.