Türkiye'de 1980'den sonra kent planlaması hizmetlerinin özel kesime gördürülmesi eğilimleri: Yapı denetim kuruluşları örneği
The intentions to employ private sector for the city planning services after 1980 in Turkey: The example of construction control organizations
- Tez No: 191275
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
358ÖZET1980'den sonraki gelişmelere bakılacak olursa, özelleştirme liberaluygulamaların kaçınılmaz bir durağı olarak saptanmıştır. Son dönemdeki yasaldüzenlemeler incelendiğinde, genellikle yapı denetim sürecinin örgütlenme açısındanele alındığı, yerleşik düzen içerisindeki yapı denetim sistemi başarısızlığın gerekçesiolarak gösterilerek denetim süreci içinde kamu yönetiminin etkisinin azaltılmayaçalışıldığı görülmektedir. Yapı denetiminin geldiği bugünkü aşama, büyük ölçüdekamu yönetimindeki değişimlerin etkisi altında biçimlenmiştir. Ancak yoğun olarakkamusal güvenliği ilgilendiren yapı denetimi alanının, özel hukukun serbest piyasakoşullarına sokulmaya çokta elverişli bir nitelik taşımadığı görülmektedir.Dört bölümden oluşan bu çalışmada, öncelikle yapı denetiminin bugünküyapısının meydana gelmesinde etkili olan kamudaki değişim olgusu ve sonuçları elealınmıştır. kinci bölümde kent planlaması, üçüncü bölümde ise yapı denetimiüzerinde durulmuştur. Dördüncü bölüm, yapı denetim hizmetinin özel kesimegördürülmesine ilişkin deneyimler, anayasa mahkemesi kararlarının etkisi ve yapıdenetim kuruluşlarının anlatıldığı bölüm olmuştur. Son bölümde, bu kuruluşlarınortaya çıkış gerekçelerini karşılayan bir uygulama içinde bulunup bulunmadıkları,kurumsal ve işlevsel olarak değerlendirilerek sorunların saptanması ve çözümönerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
359ABSTRACTWhen we look at the developments after the year of 1980, it is possible toconclude that privatization has been an inevitable step of liberalization. On the otherhand, when the legislative regulations in the recent years are examined, it can bedetermined that the building inspection process is dealt with respect to gettingorganized and for that reason there has been an effort to reduce the influence ofpublic administration in the inspection process based on the justification that thebuilding inspection system in the settled arrangement is the main reason of failure.The present phase that the building inspection has reached is shaped largely underthe impact of the changes in public administration. However, the field of buildinginspection, which is related to the public security intensively, is deemed to have anature that is not very adoptable to the free market conditions of private law.In this study, composed of four chapters, primarily, the concept of change inpublic sector that has a major impact on the realization of present structure ofbuilding inspection and its consequences are examined. In the second chapter, thecity planning and in the third chapter, building inspection is studied. The fourthchapter includes the experiences relating to the building inspection services by theprivate sector, the impacts of the decisions by the Constitutional Court as well as theinformation on the building inspection organizations. In the final part, it is arguedwhether these organizations activate in correspondence with the justification for theirexistence with an institutional and functional perspective, the problems in the light ofthis assessment are specified and possible solutions are proposed.