Gümrük işlemlerine özgü muhasebe denetim modeli:İthal eşyanın firmaya tesliminden sonra muhasebe kayıtları üzerinden işletmede kontrol edilmesi yönteminin, gelişmiş ülke uygulamalarıda göz önünde bulundurularak ülkemize özgü model geliştirilmesi
Following up ımport goods by means of accountıng records wıthın the framework of post release controls ın order to create model for turkey, consıderıng systems of developed countrıes
  1. Tez No: 191276
  2. Yazar: MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN BAYAZITLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, İşletme, Public Administration, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZETDOKTORA TEZİGÜMRÜK İŞLEMLERİNE ÖZGÜ MUHASEBE DENETİM MODELİ : İTHALEŞYASININ FİRMAYA TESLİMİNDEN SONRA MUHASEBE KAYITLARIÜZERİNDEN İŞLETMEDE KONTROL EDİLMESİ YÖNTEMİNİN, GELİŞMİŞ ÜLKEUYGULAMALARI DA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULURAK ÜLKEMİZE ÖZGÜMODEL GELİŞTİRİLMESİMehmet Yıldırım2006Bu çalışmada, gümrük noktasında kontrola tabi tutulmadan ithalatçıya teslim edilen eşyanınmuhasebe kayıtları üzerinden izlenmesi olan gümrük muhasebe denetiminin, diğer ülke uygulamalarıda gözönünde bulundurularak ülkemiz için uygulanabilir bir model oluştururulmuştur.Bu çerçevede, öncelikle gümrük idarelerini değişime zorlayan etkenler ile bunun sonucundauygulamada geliştirilen risk yönetimi ve sonradan kontrol üzerinde durulmuş; genel olarak kavramsalçerçeve ve yöntem ortaya konulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Japonya,Fransa ve Almanya örnekleri de incelenerek ülkemiz için teşkilatlanma ve personel ile uygulamayayönelik olarak model geliştirilmiştir.255 Sayfa.ANAHATAR KELİMELER : Gümrük mali denetim, uygunluk değerlendirmesi, sonradan kontrol, riskyönetimi, gümrük muhasebesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHESISFOLLOWING UP IMPORT GOODS BY MEANS OF ACCOUNTING RECORDSWITHIN THE FRAMEWORK OF POST RELEASE CONTROLS IN ORDER TOCREATE A MODEL FOR TURKEY, CONSIDERING SYSTEMS OF DEVELOPEDCOUNTRIESMehmet Yıldırım2006Customs audit, which means follow up import goods by means of accountingrecords, has been examined in this study within the framework of post releasecontrols in order to create a model which can be implemented by Turkish Customs.In this context, the reasons forcing customs to change, risk management, theterminology and the methodology of customs audit has been discussed. Theexamples of United States of America, Canada, Australia, Japan, France andGermany have been examined respectively. According to the examination, a ?TurkishModel? for organization, staff and accounting practices has been determined.255 PagesKEYWORDS : Customs audit, compliance assesment, post release control, risk management,customs accounting