Basel II'nin sermaye piyasalarına etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the impacts of Basel II on capital markets
  1. Tez No: 191281
  2. Yazar: TEVFİK KINIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kınık, Tevfik, Basel II'nin Sermaye Piyasalarına Etkisinin Değerlendirilmesi, YüksekLisans Tezi, Danışman: Yrd.Doç.Dr.Orhan ÇELİK, 108 s.ÖZETBankaların sermaye yeterliliklerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi hususundadüzenlemeler içeren Basel II'nin, bankacılık sektörü yanında sermaye piyasalarıüzerinde de önemli etkiler doğurması beklenmektedir.Bu kapsamda, yapılan tez çalışmasında ulaşılan sonuçlar aşağıda sunulmaktadır:1) Basel II Uzlaşısı'nın uluslararası bankalar tarafından gelişmekte olanpiyasalara sağlanan kaynakların akışında dramatik sonuçlara yol açmayacağı, bununlabirlikte, Basel II kapsamında Türkiye'nin uzun dönem yabancı para cinsindenborçlanma notunun BB- olması sebebiyle % 100 risk ağırlığı uygulanacak olmasıülkemizin borçlanma maliyetlerini bir miktar artırabilecektir.2) Basel II kapsamında özellikle bankacılık sektöründe iyi yönetişimingeliştirilmesi ve desteklenmesi ile derecelendirme faaliyetine yapılan vurgu neticesinde,?kurumsal yönetişim?, ?şeffaflık?, ?finansal planlama? ve ?risk yönetimi? gibikavramların kazanacağı önem finansal piyasalara hakim olan genel düşünce yapısınıolumlu şekilde etkileyecek ve sermaye piyasalarının gelişimine olumlu katkılarıolacaktır.3) Basel II kriterleri çerçevesinde, dışsal derecelendirmeye verilen önem sebebiyle,şirketlerin yüksek kredi notu almak amacıyla daha şeffaf bir mali yapıya kavuşarak,daha yüksek oranlarda kayıt altına girecekleri tahmin edilmektedir. Dolayısıyla, uzunsüredir sermaye piyasasından kaynak bulmak isteyen şirketlerin karşılaştıklarırekabetçi dezavantajlar azalmış olacaktır.4) Basel II kriterleri çerçevesinde, sermaye piyasası aracı kurumlarınınmüşterilerini kredilendirme sürecinde daha dikkatli davranacak olmaları vetemerrütten sakınmaları neticesinde ikincil piyasalarda spekülatif amaçlı işlemlerinazalması beklenmektedir.5) Basel II kriterleri ile getirilen teşvikler neticesinde ikamet amaçlı konut ipoteğikarşılığı kullandırılan kredilerin artışı beklenmekte olup, gerekli düzenlemelerinyapılmasını takiben söz konusu kredilerin menkul kıymetleştirilmesi sermayepiyasasında derinliğin ve yatırım alternatiflerinin artmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Kınık, Tevfik, The Evaluation Of The Impacts Of Basel II On Capital Markets,Master?s Thesis, Advisor: Assoc.Prof. Orhan ÇELİK, 108 p.SUMMARYIt?s expected that Basel II, consisting of specific provisions about the measurementand the evaluation of the capital adequacy of banks, will have important impacts oncapital markets, besides banking sector.In this context, the conclusions reached by this thesis can be stated as below:1. Basel II will not cause dramatic changes on the capital flows to emergingmarkets. However, Turkey?s debt costs will possibly increase because of our country?scurrent long term debt rating.2. Basel II aims to improve and support the good governance practices in bankingsector and emphasizes the external rating activities. Consequently, Basel II will havepositive effects on the improvement of capital markets and the way of thinkingdominating the financial markets.3. It?s estimated that corporations will prepare more transparent financialstatements and hold their accounts legally with the aim of taking high credit ratings.Therefore, the competitive disadvantages, confronted by the corporations, which arewilling to find resources from capital markets for a long time, will decrease.4. It?s estimated that the speculative transactions in secondary markets willdecrease, since brokerage houses will consider credit risk more carefully.5. It?s expected that the size of mortgage credits will expand. And after theimplementation of necessary regulations, the securitization of these credits will deepencapital markets.