Birleşme ve devralmaların gelir etkisi ve İ.M.K.B.'ye ilişkin ampirik bir inceleme
The wealth effects of M&A deals and an empirical study on İstanbul Stock Exchange (ISE)
- Tez No: 191282
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜVEN SAYILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hamamcıoğlu, Mustafa, Birleşme ve Devralmaların Gelir Etkisi ve .M.K.B.'yelişkin Ampirik Bir nceleme, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. GüvenSayılgan, 76 s.1970'li yıllardan bu güne kadar dünya genelinde birleşme ve devralmaların(M&A) hisse senedi fiyatlarını ve dolayısı ile gelirleri nasıl etkilediğine dair çoksayıda araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar hedef firma ya da alıcı firmayönünden veya her iki taraf açısından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yapılan buçalışmaların inceleme aralıkları kısa dönem ya da uzun dönem olmak üzerefarklılıklar da gösterebilmektedir. Birleşme ve devralmaların gelir etkisi ile ilgiliolarak yapılan araştırmalarda temel konu, bu işlemlerin hedef ve yatırımcı şirketortaklarının gelirlerinde bir artışa mı yoksa bir azalışa mı yol açtığının tespitidir.Bu çalışmada ise stanbul Menkul Kıymetler Borsasına ( .M.K.B.) kote olmuş vehedef durumunda bulunan şirketlerle ilgili olarak birleşme ve devralmayla ilgilikamuoyuna yapılan duyuruların bu şirketlerin hisse senetlerine sahiplerineolan kısa dönem gelir etkilerine (duyurunun yapıldığı günler civarı) ilişkinampirik bir çalışma gerçekleştirilmektedir. Analiz ilk kez Fama tarafındanuygulanan Olay Çalışması (Event Study) Yöntemi kullanılarakgerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuç diğer ülkelerde yapılan araştırmasonuçlarını teyit etmekte ve hisse senetleri sahiplerinin pozitif bir getiri eldeettiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hamamcıoğlu, Mustafa, The Wealth Effects of M&A Deals and an EmpiricalStudy on stanbul Stock Exchange (ISE), Master?s Thesis, Advisor: Assoc. Prof.Güven Sayılgan, 76 p.Since 1970?s many papers have focused on the stock performance andtherefore the yields upon and after an M&A announcement. These studies havebeen conluded even for both the bidders and the target firms or only for one ofthem. Some of the papers give attention to short term effects of theannouncement while the others give attention to long terms. The main aim ofthese papers is to find out whether shareholders of target and bidders are thewinners or the losers after an announcement. The purpose of these papers isto report the effects (arround the announcement day) of merger and acquisitionbids on stock returns of deals occured on stanbul Stock Exchange(ISE) duringthe period 1986 to 2005. The analysis is done with Event Study approach whichis firstly used by Fama. The results have confirmed the evidence that arroundthe announcement date the target firms gets an avarage cumulative abnormalreturns.