İskenderun Sancağı'nda Fransız mandası (1920-1936)
French mandate in the Sanjak of Alexandretta (1920-1936)
  1. Tez No: 191283
  2. Yazar: YUSUF DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELEK FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Duran, Yusuf, skenderun Sancağı'nda Fransız Mandası (1920-1936), YüksekLisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Melek Fırat, 196 s.ÖZETFransa'nın, 1920'de, San Remo Konferansı'nda, Milletler CemiyetiYasası'nın 22. maddesi uyarınca Suriye ve Lübnan'ın bir parçası olarakmandası altına aldığı skenderun Sancağı'nda, 1936'da Sancak'ın uluslararasıbir sorun olarak Milletler Cemiyeti'ne götürülmesine kadar geçen süre içindeuyguladığı politikalar ve yönetim biçimi, manda rejiminin, sömürgeciliğebulunmuş yeni bir kılıf olduğu değerlendirmelerini haklı çıkaracak niteliktedir.Fransa bu süre içinde manda rejiminin amacı olarak sunulan, manda altındakihalkların refahına ve gelişmesine hizmet etmek yerine, kendi ekonomikçıkarları doğrultusunda Fransız şirketlerine tekel niteliğinde imtiyazlar vermişve Fransız kültürünü bölge halklarına daha etkin bir şekilde empoze etmeyeçalışmıştır. Bu doğrultuda bölgede daha uzun süre kalmanın yollarını arayanFransa, bunun için uyguladığı bölgesel özerklik ve azınlık politikalarıylaSuriye'de Arap milliyetçilerinin, Sancak'ta ise Türk taleplerinin önüne geçmeyeçalışmıştır. Suriye'de bağımsızlık için gereken yerel mutabakatın oluşmadığınıuluslararası kamuoyuna göstermek için girişilen bu politikaların sonucunda,skenderun Sancağı'nda Türklere göre azınlıkta bulunan Aleviler ve Hıristiyantopluluklar ekonomik ve siyasal yönden güçlendirilmeye çalışılmış; Türkler debir azınlık olarak Suriye'de yükselen bağımsızlıkçı Arap hareketine karşıkullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Duran, Yusuf, French Mandate in the Sanjak of Alexandretta (1920-1936),Master?s Thesis, Advisor: Assoc.Prof. Melek Fırat, 196 p.ABSTRACTFrance?s policies and administration in the Sanjak of Aleksandretta,from 1920 in which France took the control of Sanjak in the San RemoConference, as a part of Syria and Lebanon, under the Article 22 of Charter ofthe League of Nations to 1936 in which Sanjak, as an international issue, wasbrought to the agenda of the League of Nations, had proved the assessments inthe way that mandate regime was indeed a veil to cover colonialism. In thisperiod, France provided monopolistic privileges for French companies andexerted efforts to impose its culture to regional peoples instead of makingcontribution to the development of peoples under the mandate regime, whichwas presented as the main aim of the mandate regimes. France, which waslooking for means to keep its presence in the region, tried to prevent demands ofArab nationalists in Syria and of Turks in Sanjak through its policy of regionalautonomy and of minority. As a result of this policy, which was initiated topersuade international community that there was no local consensus forindependence in Syria, France tried to strengthen Christians and Alawitespolitically and economically, whose populations were less than Turks. Inaddition to this, France treated Turks, as if they were minority, against risingArab independence movement in Syria.