Türkiye'de milli iktisat döneminin ulus devletin inşasına etkisi
The influence of the national economy period on the building of the nation state in Turkey
- Tez No: 191285
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNA AKŞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, ttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Birinci Dünya Savaşı yıllarında uyguladığıMilli ktisat politikalarının, Müslüman-Türk burjuvazinin oluşmasının teşvikedilmesi ve gayrimüslim burjuvazinin tasfiye edilmesi ile birlikte Türkiye'de ulusdevletin inşasına zemin hazırladığını savunmaktadır. Bu iddianın desteklenmesiamacıyla, Milli ktisat politikalarının sorumlusu ve uygulayıcısı olan ttihat veTerakki Cemiyeti incelenmiş; söz konusu politikaların uygulandığı dönemdeOsmanlı mparatorluğu'nun toplumsal ve ekonomik yapısı irdelenmiş; devletinkurtulması ve ülkenin kalkınması için benimsenmesi gereken iktisadi politikalarüzerinde yapılan düşünsel tartışma ortaya konmuş ve son olarak da uygulananmilli iktisat politikalarından örnekler verilerek bunların ulus devletin inşasınayönelik etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis defends that the National Economy policies implemented by the Unionand Progress Committee throughout the First World War years, prepared a basisfor the construction of the national state in Turkey together with theencouragement of the Muslim-Turkish bourgeoisie and the elimination of the non-muslim bourgeoisie. In order to defend this claim, the Union and ProgressCommittee, which is the responsible and the implementor of the National Economypolicies, is elaborated; the social and the economical structure of the OttomanEmpire in the implementation period of the policies in question is studied; theintellectual debate on the problem of which certain economical policies should beadopted is set forth and finally, some examples of the implemented NationalEconomy policies are provided and their influences on the construction of thenational state are elaborated.