Tek Tanrılı dinlerin ortak değerleri üzerinden uluslararası ilişkilerde barış ve güvenliğin tesisi projesi: Hıristiyan Müslüman diyaloğu
Providing the peace and security in international relations over the common values of monotheistic religions: Christian Musluem dialogue
- Tez No: 191302
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞU ERGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Religion, Political Science, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma tek tanrılı dinlerin ortak değerleri üzerinden uluslararası ilişkilerde barış ve güvenliğin tesisiadına yürütülen çabaları Hıristiyan-Müslüman Diyaloğu bağlamında ele almaktadır. Amaç sözkonusudinlerin değerlerinin barış ve güvenliğe katkılarını incelemek değil; bu değerler üzerine inşa edilmeyeçalışılan siyasetin uluslararası ilişkiler açısından ne anlam taşıdığını ortaya koymaktır.Bunun için öncelikle din ve siyaset ilişkisinin modernizm, postmodernizm ve küreselleşme paradigmalarıiçinde nasıl kurulduğuna bakılacaktır. Bu arada özellikle slam dininin kimlik ve toplum düzeyindekietkileri ayrıca konu edilecektir. Çünkü dinlerarası diyalog adına ortaya konan projelerde de açıkçagörülebileceği gibi bugün dünyanın içinde bulunduğu barış ve güvenlik sorunlarının kaynağı slam'a dayalıterör olarak kodlanmaktadır.Araştırma BM ve AB bünyesinde yürütülen diyalog çalışmalarına ilişkin kararları/ belgeleri, tek taraflılıkve çok taraflılık tartışmaları ışığında ele alacaktır. Siyasetin içinde bulunduğu iktidar ve meşruiyet krizinedinlerarası diyalog yoluyla getirilen çözüm önerileri eleştirel bir analize dayalı olarak değerlendirilecektir.Nihayetinde araştırma dinlerarası diyaloğun, ABD tarafından ?ılımlı slam?, Avrupa tarafından ise?Avrupa- slam?ı olarak formüle edilen modellere eklemlenen biçimini ortaya koyarak, Ortadoğu'nunuluslararası sistemde yeniden konumlandırılışına ışık tutmaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is about Dialogue Between Religions Projects which are held by international organisations likeUN and EU. These projects aim to maintain peace and security among the world by reminding people thecommon religious values like love, respect and justice. In this paper an answer to the following basicquestions is pursued: Do Dialogue Between Religions Projects indicate a new multilateral internationalpolitics? And what is the place of slam in this arguement? Firstly the relation between religion and politicswill be analized by considering modernization, posmodernization and globalization processes. Secondly thestudy will look over Dialogue Between Religions Projects in the frame of entegration problem of Europeand Middle East politics of US.