Bankacılık sektöründe uluslararasılaşma süreci ve Koçbank örneği
Internationalization process in the banking sector and Koçbank case
- Tez No: 191303
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AKIN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Dünya ekonomisi özellikle içinde yaşadığımız son çeyrek yüzyıliçerisinde hızla ?uluslararasılaşma? sürecine girmiştir. Gelişmiş vegelişmekte olan ülkeler arasında işbirliği imkanları genişlemiştir.Neticesinde; fiziksel sınırların hızla ortadan kalkmaya başlaması küçük,büyük bütün firmaların kendi coğrafi sınırlarının dışındaki pazarlarlailgilenmeleri sonucunu da beraberinde getirmiştir. Firmaların kendiülkelerinin sınırları dışındaki bu faaliyetlerinin gelişimi, uluslararasılaşmasürecinin içinde gerçekleşmektedir.Gelişmekte olan ülkelerde bankacılık sektörü finans sisteminin enönemli bileşeni olmaya devam etmektedir. Sektör, pek çok ülkedeekonominin dışa açılması sürecinde öncü durumundadır. Özellikle 1990'lıyıllarda uygulanan finansal liberalizasyon içerikli politikalar neticesindegelişmekte olan ülkelerin bankacılık sektörlerine yabancı katılımıartmıştır. Sözkonusu yabancı bankaların ulusal bankacılık sektörüüzerine bir dizi mikro ve makro ölçekli etkileri olabilmektedir.Çalışmanın ilk iki bölümünde; uluslararası pazarlar, imalatişletmelerin uluslararasılaşması ve hizmet sektörünün bir parçası olarakbankaların uluslararasılaşmaları konularına yer verilmiştir. kincibölümde; bankaların, değişen uluslararası koşullara kendilerini nasıladapte ettikleri, hedefleri doğrultusunda ortaya koydukları faaliyetleri,stratejileri ve oluşturduğu örgütlenme biçimleri ortaya konmuştur.Son bölümde ise; dünyada meydana gelen uluslararasılaşmasüreci içinde; Türk bankacılık sektörünün geldiği düzey belirlenmeyeçalışılmıştır. Uluslararası faaliyetler bakımından hızlı bir gelişme içindeolan Koçbank, örnek olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The world economy, particularly during the last quarter century,rapidly penetrated into an internationalization process. Cooperationoppurtunities between developed and developing countries havebroadened. Consequently, the disappearing of physical borders broughtabout the interest of all firms small-big, in the market beyond the bordersof their countries. The development of activities of firms abroad theborders of the countries, substiantied within the internationalizationprocess.Banking sector is still the most important component of financialsystems in developing countries. The sector is a leader in the process ofexpanding the economy to outside in many countries. In particular, afterthe liberalization policies implemented in the 1990s the accession offoreign banks to the banking sector in developing countries increased.These foreign banks may have a number of micro and macro effects onnational banking sectors.In the first two chapters of the thesis; international markets,internationalization of manufacturer companies and internationalizationof banking as a part of service sector have been mentioned. In thesecond chapter, the adaptation process of banks to changinginternational conditions and their activities, strategies and theirorganizational structures in accordance to their targets were presented.The conclusion, the level of progress of the Turkish Bankingsector within the internationalization process in the world wasexamined. On the other hand, Koçbank which is in a raipddevelopment regarding internationalization activities is evaluated asan example.