Bankacılık sektöründe risk odaklı iç denetim sistemi
Risk based internal auditing system in banking sector
  1. Tez No: 191301
  2. Yazar: BESTE AKYÜREK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Akyürek, Beste, Bankacılık Sektöründe Risk Odaklı ç Denetim Sistemi, Yüksek Lisans Tezi,Danışman: Yard.Doç.Dr.Orhan Çelik, 132 s.ÖZETKüreselleşme ve neo-liberal iktisat politikaları bankalardaki yönetim vedenetim kalıplarında önemli değişikliklere yol açmıştır.Uluslararası sermayehareketlerindeki gelişmelerin etkisiyle bankacılık sektörü çok farklı riskgruplarıyla karşı karşıya kalmıştır.Finansal alanda yaşanan krizler bankalardakigeleneksel iç denetim sistemini yetersiz hale getirmiş ve kapsamlı risk yönetimiuygulamalarını zorunlu kılmıştır.Böyle bir ortam içinde bankacılık sektörününyeniden yapılandırılması amacıyla bir takım araştırmalara başlanmış ve BaselBankacılık Denetim Komitesi bu alanda öncü rolünü üstlenmiştir.Komiteyayımladığı raporlarda bankacılık sektöründe, geleneksel iç denetim sisteminekarşın risk odaklı iç denetim sistemini önermektedir.Kavramsal temelleri 1980'liyılların sonlarında atılan ?Risk Odaklı ç Denetim Sistemi? BASEL-II metni ilenihai formuna kavuşmuştur.Kapsamlı risk yönetimi uygulamalarını içeren riskodaklı iç denetim sisteminin bankaları finansal açıdan çok daha sağlam bir yapıyakavuşturması beklenmektedir.Tezin ana konusunu yeni iç denetim sistemi oluşturmaktadır.Çalışmanınbirinci bölümünde denetim kavramı ve bankacılık faaliyetleri incelenmiştir.Bankalar çeşitli açılardan sınıflandırılmış, sektörün denetim ihtiyacındanbahsedilmiş, farklı denetim türleri açıklanmıştır.Risk kavramı tanımlanmış verisk türleri incelenmiştir.kinci bölümde geleneksel iç denetim sistemi ve risk odaklı iç denetim sistemiaçıklanmış ve tez yeni denetim sisteminin beklenen faydayı sağlaması içingereken unsurlara değinilerek sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Akyürek, Beste, Risk Based Internal Auditing System in Banking Sector,Master?s Thesis, Advisor: Assist. Prof. Dr. Orhan Çelik, 132 p.ABSTRACTGlobalization and neo-liberal economic policies have induced significantchanges in the management and auditing patterns of banks.Owing to thedevelopments in the structure of international capital flows, banking sector hascome face to face with various risk groups.The crises experienced in the financialfield have made conventional internal auditing system insufficientand necessitated exhaustive risk management practices.In such an atmosphere,with the aim of restructuring the banking sector, certain researches were initiated,and Basel Committee on Banking and Supervision took the lead in this field.In itsissued reports, the Committee suggested the implementation of risk based internalauditing system instead of conventional internal auditing system.The risk basedinternal auditing system, whose conceptual basis was founded in the late 1980?s,has reached its final form by the text of BASEL-II.Including comprehensive riskmanagement practices, the risk based internal auditing system is expected to leadbanks to gain much more financial strength.The main subject of the thesis is the new internal auditing system.In the firstchapter of the study, the auditing concept and banking activities are investigated.Banks are classified by various aspects, the necessity of auditing in the sector isnoted and different types of auditing are explained.The concept of risk is definedand types of risks are examined.In the second chapter, conventional internal auditing system and the risk basedinternal auditing system are explained and the thesis is concluded by mentioningthe components through which the new auditing system can provide theexpected benefits.