Bir tüketici hakkı olarak sağlıklı bir çevreye sahip olma hakkı
Having a right of healthy environment as a consumer
  1. Tez No: 191328
  2. Yazar: GÜLSÜN İREM KAYSERİLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Çevre Mühendisliği, Law, Political Science, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kayserilioğlu, Gülsün İrem, Bir Tüketici Hakkı Olarak Sağlıklı Bir ÇevreyeSahip Olma Hakkı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Nesrin Algan,147 s.ÖZETBu çalışmanın konusu, ?bir tüketici hakkı olarak sağlıklı bir çevreye sahipolma hakkı?dır. Konuya ilişkin olarak aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir:Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı, temiz, yeterli hava ve su; daha çokyeşil alan; temiz ve çağdaş bir kent; sağlıklı, kaliteli alt yapı hizmetlerininsağlanması, oluşturulması ve savurganlığa karşı alınan tüm önlemlerikapsamaktadır.5491 sayılı Kanunla değişik 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 30. maddesi,?Çevreyi kirleten veya bozan bir faaliyetten zarar gören veya haberdar olanherkes ilgili mercilere başvurarak faaliyetle ilgili gerekli önlemler alınmasınıveya faaliyetin durdurulmasını isteyebilir? hükmü ile, idari yargıda davaaçabilmelerinin ilk adımı olarak, yönetim makamlarına başvurarak bu eylem veetkinliğin durdurulmasını isteyebileceklerini göstermektedir. 2000 yılındaçıkarılan 4577 sayılı yasanın 5. maddesinin a fıkrası açıkça, iptal davalarının?menfaatleri ihlal edilenler tarafından? açılabilmesini kurala bağlamıştır.Tüketim olgusu insanlığın doğuşundan itibaren önce ABD'de, ardındanBatı Avrupa ve giderek tüm dünyada tüketicinin korunması hareketininbaşlaması ve genişleyen bir şekilde yayılması sonucunu doğurmuştur. Hem 1982T.C Anayasası'nın 172. maddesi çerçevesinde, hem de AB ile olan ortaklıkilişkisi ve gümrük birliğinin öngördüğü uyumlaştırmayı sağlamak amacıyla23.2.1995 tarihinde kabul edilen 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması HakkındaKanun ve bu Kanunda 4822 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikler yapılmıştır.Bunların, Avrupa Birliği mevzuatı ile karşılaştırıldığında, eksik ve yetersizkaldığı söylenebilir. Sonuç olarak, çevreyi koruyan bir tüketim bilincininoluşturulmasının, gelecek nesillere sağlıklı bir temiz bir çevre bırakılmasıbakımından önemli olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Kayserilioğlu, Gülsün İrem, Having A Right of Healthy Environment As AConsumer, Master?s Thesis, Advisor: Prof. Dr. Nesrin Algan, 147 p.SUMMARYThe subject of this study is ?having a right of healthy environment as aconsumer?. The results on the subjects mentioned below have been obtained.The right of living in a healty environment comprises clean, sufficient airand water, more green lands, clean and contemporary city, providing qualityinfrastructure services and all measures taken against wastefulness.The 30. article of the Environment Law numbered 2872 amended by theLaw numbered 5491 declares that ?Anybody who ares suffered by or who areaware of an activity that pollutes or ruins environment may demand necessaryprecautions to be taken concerning the activity or may demand discontinuationof activity by applying to relevent authorities? and this shows that as the firststep of their ability to sue at administrative adjudication, they can apply toadministrative authorities to demand discontinuation of such an act andactivity. The paragraph a of the 5. article of the Law numbered 4577 which wasissued in 2000 clearly regulates suability of the cancellation lawsuits ?by theones whose interest are violated?.The fact of consumption leads to the result of starting the movement ofprotecting the consumer and expansion of this movement in a progressivemanner from the rise of humanity first in the States, and then in the WesternEurope and in the whole world day by day. The Law Concerning Protection ofConsumers numbered 4077 which was entered into force in 23.2.1995 and theamendments made in this Law by the Law numbered 4822 are made bothwithin the framework of T.R. 1982 Constitution?s 172. article and because of itspartnership relation with EU and to provide the harmonisation that customsunion had anticipated. They can be called as detective and insuficient comparedto the Laws of Europen Union. As a result, it can be stated that creating aconsumption consciousness that protects the environment is importantt forleaving a healthy and clean environment to the next generations.