Füruzan'ın hikayeleri üzerine bir araştırma
A research on stories of Füruzan
  1. Tez No: 191338
  2. Yazar: GÜLTEN BULDUKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Füruzan'ın hikâyelerini konu aldığımız bu araştırmada varılan sonuçları şunoktalarda özetlemek mümkündür.Araştırmamızın başında Füruzan'ın hayatı hakkında kısa bir açıklamaverilmekte; ardından hikâye kitapları tanıtılarak süreli yayınlardaki birkaç hikâyedenemesinden söz edilmektedir.Füruzan'ın hikâyeleri, şekil ve içerik yönüyle incelenmiş; yazarın hikâyecikimliği tespit edilmiştir. ? çerik? başlığını taşıyan bölümde hikâyelerdeki toplumsalve bireysel temalar on üç başlık altında değerlendirilmiştir. Yaşadığı dönemintanıklığını yapmak amacını taşıyan yazarın hikâyelerindeki kişi kadrosu, genellikleyoksullardan oluşmuştur. Hikâyelerin baş kişileri ezilenler, göçmenler ve doğrubildiklerinin mücadelesini verirken engellenenlerdir. Onların durumu ve yerikarşıtlarının çizilmesiyle saptanır.Hikâyelerin şekil yönüyle incelenmesinde mekân, zaman, olay kurgusu, bakışaçısı, dil ve anlatım gibi, bir anlatının oluşmasını sağlayan temel öğeler esasalınmıştır. Yazarın, mekâna, kişi kadrosunun oluşması ve sunulması gibi işlevsel birdeğer yüklediği görülmüştür. Onun, geçmişi anlatmaya düşkünlüğü, geriye dönüştekniğini çok sık kullanmasını gerekli kılmıştır. Bu yüzden olay zamanında sık sıkkesintiler olur. Bu durum, hikâyelerin okunup anlaşılmasını güçleştir; ancak yazar,uzun geriye dönüşlerin ardından olay zamanına döndüğünde, geçmişle şimdikizaman arasında bağ kurabilmektedir.Hikâyeler genellikle, kahraman anlatıcı ve olimpik konumlu anlatıcı bakışaçısına sahiptir. Her iki bakış açısının birlikte kullanıldığı hikâyeler de vardır. ?Dilve Anlatım? başlığı altında, yazarın, dil unsurlarını ne şekilde kullandığı; devrikcümleye düşkünlüğü; ifade tarzları tespit edilmiştir.Araştırmamızın sonunda, hikâyeler üzerine genel bir değerlendirmeyapılmaktadır. Kaynakça da ise yazarın hikâye kitapları yayım tarihleriyleverilmektedir. Çalışmamızda faydalandığımız kitap, makale, açık oturum, mülâkat vesoruşturmalar yer almaktadır.183
Özet (Çeviri)
It is possible to summarize the results of this research that we have taken thestories of Füruzan as subject at these points.At the beginning of our research, a short explanation is given about Füruzan?slife; then by introducing story books, a few story essays in the periodicals arementioned.The stories of Füruzan have been examined in the aspects of form andcontent; the narrator identity of the writer has been determined. In the part having thetitle ?Content?, social and personal themes in the stories have been evaluated in threetitles. People staff in the stories of the writer who aims at attesting of the period shelived has been composed of generally the poor. The protagonists of the stories are thepeople who are condescended, emigrants and the people who are frustrated whenthey are struggling for the things they know right. The situation of those isdetermined by drawing their new contraries.In the research of the story in the aspect of form, basic elements making anarration formed such as place, time, plot, point of view and language and expressionhave been predicated on. It has seen that the writer has charged a functional valuesuch as forming and presenting the people staff to the place. Her devotion of tellingthe past has made it necessary for her to use the technical of returning to the pastfrequently. For this reason, there is usually interruption in the time of event. Thissituation makes it difficult for the stories to be read and understood; however, whenthe writer returns to the time of event after long returning to the past, she is able toestablish connection between past and present.The stories have generally both hero narrator point of view and observernarrator point of view with Olympic position. There are stories in which both of thepoint of views is used together.It has been determined that how the writer uses the elements of language; herdevotion of inverted statement and her styles of expression under the title of?Language and Expression?.At the end of our research, a general evaluation is made about the stories. Inthe bibliography, the story books of the writer are given together with their dates.Books, essays, panels, interviews and investigations we used in our study take place.184