Füruzan'ın hayatı ve edebi eserleri
The life and literary product of Füruzan
- Tez No: 190878
- Danışmanlar: PROF.DR. ALEMDAR YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1080
Özet
1935 yılında İstanbul'da doğan Füruzan, ilkokulu tamamladıktan sonramaddi imkânsızlıklar nedeniyle öğrenimine devam edemez. Ancak o,ilkokuldan sonra yoğun bir okuma süreci içerisine girerek kendini yetiştirir.Füruzan'ın yazarlık hayatı 1956 yılında ?Seçilmiş Hikâyeler?'deFüruzan Yerdelen imzası ile başlar. Füruzan, Parasız Yatılı adlı ilk hikâyekitabı ile 1972 yılında Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazanır.Türk hikâyeciliğinde önemli bir yere sahip olan Füruzan, Parasız Yatılı,Benim Sinemalarım, Gecenin Öteki Yüzü, Kuşatma, Sevda Dolu Bir Yaz veGül Mevsimidir isimli hikâye kitaplarında; Rumeli'den göç eden göçmenlerinsorunlarını, kötü yola düşen kadın ve kızları, yoksulluğun insanlar üzerindekietkisini, çocuklarını tek başlarına yetiştirmeye çalışan kadınları, kimsesizyoksul çocukları, köklü ve soylu ailelerin yaşantılarını ele alır.Roman türünde de eserler veren Füruzan'ın 47'liler romanındaortalama 1947'de doğan 68 olaylarını ve 12 Mart Muhtırası'nı yaşayan birkuşak anlatılmaktadır. Yazarın bu romanı 1975 Türk Dil Kurumu RomanÖdülü'nü kazanır. Yazarın Berlin'in Nar Çiçeği isimli bir diğer romanında iseiki farklı kültürden gelen insanların, Almanya'da kesişen hayatları yer alır.Füruzan 1975 yılında Batı Berlin'e davet edilir ve orada bir yıl kalır.Orada işçilerle ve Alman sanatçılarıyla röportajlar yapar. Deneme vesöyleşilerinin bulunduğu Ev Sahipleri kitabında Füruzan, ?ev sahibi? olaraknitelendirdiği Almanlara değinmektedir. Balkan Yolcusu isimli kitapta iseyazarın Bosna Hersek, Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan'ayolculuklarındaki izlenimleri yer almaktadır. Yeni Konuklar kitabında ise yazar?konuk?luktan hiç kurtulamayan Almanya'daki işçileri anlatmaktadır.Redife'ye Güzelleme Füruzan'ın tek müzikli oyunudur. Lodoslar Kentikitabı ise yazarın beş şiirinin bulunduğu tek şiir kitabıdır.Füruzan'ın eserleri birçok yabancı dile de çevrilmiştir. Dokuz ÇağdaşTürk Öykücüsü (Volk und Welt Verlag) adlı antolojisi 1982 tarihinde basılır.Die Kinder der Türkei (Kinderbuch Verlag) adlı çocuk kitabı ise 1979'da1072hazırlanır. Yönetmenliğini yaptığı Benim Sinemalarım filmi oldukça önemlidir.Füruzan'ın hikâyelerinden olan Ah Güzel İstanbul ve Gecenin Öteki Yüzü detelevizyonda dizi hâlinde yayınlanmıştır.Füruzan, eserleri ile Türk edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Gereküslûbu, gerek konuları, gerekse tekniği Füruzan'ı özgün bir yazaryapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Füruzan who was born in 1935 in İstanbul, could not keep on hereducation after primary school, because of the monetary impossibilities.Nevertheless, she developed herself by getting into an intense readingprocess.Authoring career of Füruzan started in ?Seçilmiş Hikâyeler? in 1956,using the Füruzan Yerdelen sign. Füruzan won the Sait Faik Story Prize in1972 with her first story book, ?Parasız Yatılı?.Füruzan who holds an important place in Turkish Story, discussedthe problems of the people migrated from Rumelia, girls and women becameprostitutes, the effects of powerty, women grew their children alone, orphans,and lives of deep-rooted families in her story books Parasız Yatılı, BenimSinemalarım, Gecenin Öteki Yüzü, Kuşatma, and Sevda Dolu Bir Yaz ve GülMevsimidir.Füruzan who also has novel books expresses the generation bornaround 47? and lived 68? events an March 12 Memorandum in her book?Kırkyedililer?. This novel of the author won the Turkish Language CouncilNovel Prize in 1975. Author expresses in her novel named ?PomegranateFlower of Berlin? about the crossing lives of the people in Germany whichcame from two different cultures.Füruzan was invited to West Berlin in 1975 and lived there for oneyear. She made reportages with the workers and German artists. In heressays and conversations, author mentions about Germans as the?homeowners?. In her book ?Balkan Yolcusu?, author mentions about theobservations she made during her trips to Bosnia-Herzegovina, Macedonia,Bulgaria, and Greece. In her book ?Yeni Konuklar?, author mentions aboutthe workers in Germany, who could not recover from being ?visitors?.1074?Redife?ye Güzelleme? is the same musical drama of the author.?Lodoslar Kenti? which consists of five poetries is the only poetry book of theauthor.Füruzan?s works are translated into many languages. Her anthology?Nine Modern Turkish Story-Tellers (Volk und Welt Verlag)? was published in1982. Her child-book ?Die Kidner der Turkei (Kinderbuch Verlag)? wasprepared in 1979. The movie ?Benim Sinemalarım? which author directedwas very important. ?Ah Güzel İstanbul? and ?Gecenin Öteki Yüzü? which arethe stories of the author were broadcasted as TV series.Füruzan holds an important place in Turkish Literature with herworks. Her perfect language, subjects she selected and her technique makesher genuine author.