İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin yaptıkları yazılı anlatım yanlışlarının incelenmesi (Muğla ili örneği)
Examining of written expression falses having been done by 8th class students of primary education (Sample of muğla)
- Tez No: 191343
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZETLKÖĞRET M 8. SINIF ÖĞRENC LER N N YAPTIKLARI YAZILI ANLATIMYANLIŞLARININ NCELENMES(MUĞLA L ÖRNEĞ )AVCI, EmineYüksek Lisans, Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Anabilim DalıTez Danışmanı: Prof. Dr. Cahit KAVCARMayıs 2006, 116 SayfaAnadili öğretiminde ilköğretim okulları, temel oluşturduğu içinönemlidir. lköğretim öğrencilerinin 8.sınıf sonunda, programdaki davranışlarıkazanmış olması beklenir. Bu aşamada, öğrencilerin yazılı anlatımda daanadilin kurallarına uygun davranış göstermesi gerekir. Günümüzdeki dilsorunlarına ilköğretim mezunlarının dil becerilerindeki eksikliklerin temeloluşturacağı kesindir. Bu eksikliklerden biri de yazılı anlatımla ilgili olanlardır.Yazılı anlatım açısından oluşan ve giderek artan dil sorunlarının kaynağı daaynı dönemde aranmalıdır. Ayrıca yazılı anlatımda yapılan yanlışlar, diğerderslerdeki başarıyı etkilediğinden, bireyin öğretimi açısından daönemsenmelidir. Bu nedenle bu çalışma, Muğla il merkezindeki ilköğretimokullarında okuyan 8. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım yanlışlarını, Türkçeprogramı çerçevesinde belirlemek amacıyla yapılmıştır.Bu çalışma betimsel araştırma niteliğindedir. Bu araştırmanın evreni,Muğla il merkezindeki on ilköğretim okulunda, 2005-2006 eğitim-öğretimyılında öğrenim gören 8. sınıf öğrencileridir. Örneklemi, bu okulların8.sınıflarından rastlantısal yöntemle seçilen birer şubesinden yine aynışekilde seçilen onar öğrenci, toplam yüz öğrenci oluşturmuştur.Her okulun birer 8.sınıf şubesinden toplam 284 öğrenciye ?Kendinizitanıtınız.? konulu yazılı anlatım çalışması yaptırılmıştır. Davranışlarınkazanılmasında, cinsiyete göre fark olup olmadığını belirlemek için kız veerkek öğrencilerin sayısı eşit tutulmuştur. Her sınıftan rastlantısal yöntemleseçilen onar öğrenciden toplam yüz öğrencinin yazılı anlatım çalışmaları,gözlenebilir otuz bir maddelik davranış ve oluşturulan ölçütlere göredeğerlendirilmiştir.Değerlendirme sonucunda, cinsiyete göre farklılık olan on birdavranışın hepsinde, kız öğrencilerin daha başarılı olduğu belirlenmiştir.Diğer yirmi davranışta cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olmadığı tespitedilmiştir. On dört davranışın uygulanmasında, okullara göre anlamlı farklılıkolduğu; on yedi davranışta ise anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir.En çok uygulama hatası görülen davranışlar ve başarı yüzdeleri: ? ki noktayıdoğru kullanabilme? (%14,05), ?tırnak işaretini doğru kullanabilme? (%24,07),? `de' bağlacını doğru yazma? (%30,02), ?sayıları doğru yazma? (% 37,48),?paragraflarda bütünlük sağlama? (% 37,3), ?konuyu paragraf yaparakaçıklama? (%44,7) şeklinde sıralanmıştır.Yazılı anlatım amaçlarının gerçekleşmesi için uygulamalara dönük,çok yönlü önlemlerin alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEXAMINING OF WRITTEN EXPRESSION FALSES HAVING BEEN DONEBY 8TH CLASS STUDENTS OF PRIMARY EDUCATION(SAMPLE OF CITY MUĞLA)AVCI, EmineM.A.Thesis, Department of Turkish Education and TeachingThesis Adviser: Prof. Dr. Cahit KAVCARMay 2006, page:116In instruction of native language, as primary Education Schools arethe main, they are very important. It is hoped that students of PrimaryEducation Schools should acquire the behaviours which are in the scheduleat the end of 8th class. In this step, students should behave suitable to thenative language also in written expression. It is certain that today's mainreason of language problems is language lackyness of Primary Educationgraduateds. One of that lackyness is related to written expression. Theorigin of the language problems which occur and increase gradually shouldbe searched at that era, about written expression. Moreover as the mistakeswhich have been done in written expression ,effect the success of otherlessons, they must be pay attention about instruction of human. So, thisstudy have been done to fix the written expression mistakes having beendone by the students who are at 8th class in Primary Education Schools, inthe center of Muğla by content of Turkish schedule.This study is a chacaristic of descriptive search. Population of theResearch is 8th class students at 10 Primary Education Schools in 2005-2006 Education - Instruction years in the center of Muğla. Totally onehundred students from 8th classes, one section chosen by coincidence way,ten students from each section having been chosen in the same wayorganizes sampling.Totally 284 students who are at one of the 8th class in every school,have been written a written expression study about“Introduce Yourself”. Inorder to determine if there is a difference according to gender in acquiringbehaviours , numbers of female and male students have been chosen equal.Written expression studies of totally 100 students from each class chosenby coincidence way have been evaluated according to behaviours andcriterions of 31 questions which can be observed.In the result of evaluation, it has determined that in all thebehaviours of 11, which have differences acording to gender, femalestudents are more successful. In the other twenty behaviours, there isn'tany meaningful difference according to gender. The errors which have beendone mostly and the success proportions are lined up:“to be able to usecolon correctly”(14,05%),“to be able to use quotation mark correctly”(24,07% ),“to write 'de' conjunction correctly”(30,02%),“to write numberscorrectly”(% 37,48),“to get entirety of paragraphs”(37,3%), ?to explain thesubject by doing paragraphs? (44,7%)It should be taken the necessary measurements to practices, too inorder to realize the aims of written expression.