Sık sık uygulanan sürpriz sınavların öğrenci başarısına etkileri
The effects of pop quizzes on the students' achievement
- Tez No: 191344
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZETDemirtaş, Berna, Sık Sık Uygulanan Sürpriz Sınavların Öğrenci BaşarısınaEtkileri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Abdulvahit Çakır, 106 s.Bu çalışmada, sık sık uygulanan sürpriz sınavların öğrenci başarısı üzerindeolumlu bir etkiye sahip olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Taramamodeli kullanılan çalışmanın araştırma grubunu, Gazi ÜniversitesiYADÖM'de ngilizce öğrenen 351 D Kuru hazırlık öğrencisi ve bu öğrencilerinderslerine giren 22 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma grubunda yer alanöğrencilerin sürpriz sınav notları, son test olarak alınan ara sınav notları ilekarşılaştırılarak değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca değerlendirmede,araştırmada yer alan öğrencilere ve öğretmenlere tutum ölçeği sormacasıuygulanmıştır. Elde edilen veriler SSPS programında çözümlenmiştir.Öğrencilerin sürpriz sınav notları ile ara sınav notları tek yönlü varyans analiziAnova ile, öğrencilerin başarılarının yaşa ve cinsiyete göre ilişkisi t-testi ile,devamsızlık durumu ile sürpriz sınavlara girmeme sayısı kay-kare testi ile veseçilen bazı değişkenler arasındaki öğrenci başarısının önemli bir yordayıcıolup olmadığı aşamalı çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir. Buaraştırmadan elde edilen bulgular, sürpriz sınav sonuçları ile öğrenci başarısıarasında anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Ayrıca sürpriz sınavlardansonra öğrenci başarısının en önemli yordayıcılarının devamsızlık durumu veöğrencilerin sürpriz sınavlara karşı tutumları olduğu belirlenmiştir.Öğretmenlerin ve öğrencilerin bu uygulamadan birçok yönden memnunolduğu ve uygulamayı faydalı bulduğu da elde edilen sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDemirtaş, Berna, The Effects of Pop Quizzes on Students? Achievement,Master?s Thesis, Advisor: Prof. Dr. Abdulvahit Çakır, 106 p.This research was conducted to determine the effects of pop quizzes onstudents? achievement in language learning. The research was a survey inwhich two or three variables were compared together. The participants were351 D level preparatory school university students who are going to study indifferent disciplines at Gazi University the following year. In this research thepop quiz scores and mid-term scores of the participants were compiled andalso these students and their teachers were asked to fill in an attitudequestionnaire towards the practice of pop quiz. Data from test scores wereanalyzed through one-way Anova, Scheffe test, a post hoc test, and stepwisemultiple regression. The results were shown in tables. The findings suggestthat giving frequent pop quizzes to students had the effect of increasingstudents? success on post-tests. Moreover, the study found that significantrelationship between students? attitudes towards frequent testing and theirscores on the post-tests.