Mesnevi örneğinde yetişkinler din eğitiminde kıssa kullanımı
Usage of stories in adult religious education example of Mesnevi
  1. Tez No: 191342
  2. Yazar: İBRAHİM COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Coşkun, brahim, Mesnevû Örneğinde Yetişkinler Din Eğitiminde Kıssa Kullanımı,Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Cemal Tosun, 136 s.ÖZETYetişkinlere yönelik din eğitimi faaliyetlerinin en geniş olanlarının başındavaazlar gelmektedir. Vaazlar yetişkinler din eğitiminde etkin bir işleve sahiptir.Kıssa ise vaazlarda kullanılan bir anlatım tekniğidir. Kıssalar sadece çocuklarınve gençlerin eğitiminde değil yetişkinlerin eğitiminde de kullanılmaktadır.Mevlana'nın dini anlatım ve irşadında kıssalar önemli bir yere sahiptir.Mesnevû'de çokça kıssa aktarılmasındaki amaç, idraki zorlayan yüce ve soyuthakikatleri muhatapların anlayış ve kavrayış seviyesine indirgemektir.Mesnevi'de kıssaların bulunması, masal ya da hikaye anlatmasının amacıbu kıssalardan ders ve ibret alınmasıdır.Bu araştırmada, yetişkinler din eğitimi uygulamalarından biri olan vaazdasıkça kullanılan ve bir anlatım tekniği olan ?kıssa?lar ve bunun yanı sıraklasikler arasında zikredilen Mesnevû ve Mesnevû'de bulunan kıssalar, anlatılışyerleri, amaçları, nitelikleri ve konuları tespit ve tasnif edilmiştir. Araştırmagiriş ve sonuç kısımları hâriç iki bölüm ve Mesnevû'deki kıssaların yukarıdazikredilen bahisler doğrultusunda ciltlere göre oluşturulmuş tablolarındanibarettir.Giriş kısmında araştırmanın problemi, amacı, önemi, sınırlılıkları veyöntemi üzerinde durulmuştur.Araştırmanın birinci bölümünde, yetişkinler eğitimi, yetişkinler dineğitimi, yetişkinler din eğitimi uygulamalarından biri olan vaaz ve vaazdaanlatılan ?kıssa?lara yer verilmiştir.Araştırmanın temel konusunu teşkil eden ikinci bölümde ise, Mevlana'nınhayatı, eserleri, Mesnevû ve Mesnevû'deki kıssa tekniği üzerinde durulmuştur.Sonuç bölümünde ise çalışmadan elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coşkun, brahim, Usage of Stories in Adult Religious Education Example ofMesnevû, Master?s Thesis, Advisor: Prof. Dr. Cemal Tosun, 136 p.SUMMARYThe wide ranging of the religion instruction activities for the adults are thesermons. The sermons have an effective function on the religion instructions ofthe adults. The anecdote is a method of exposition in sermons. The anecdotesshall be used not only for the instruction of the children but also for theinstruction of the adults.The anecdotes have a special importance in the religious exposition andguidance of Mevlana. The aim of the anecdote exposition is the reducing of thenoble and abstract truths to the level of the understanding of the acceptors.The exposition of the mesnevi with stories and fables has also the aim todraw a moral and example from a story.The anecdotes and the anecdotes in the classics of Mesnevi are classifiedand determined in this study according to the aims, characteristics andexposition places and subjects. The study consists without the introduction andconclusion section two sections and the tables of the anecdotes of the Mesnevi,which are classified according to the above explained subjects.There is deliberated in the introduction section of the study the problems,aims, importance, limits and the methodic of the study.The first section of the study consists the instructions of the adults,religious instruction of the adults and the expositions of the anecdotes in thesermons.The second section is the basic theme of the study, life of Mevlana and theanecdote techniques in Mesnevi.The conclusion section consists the results of this study.