Turhalli Mustafa Efendi'nin hayati, eserleri ve tasavvuf anlayışı
Turhalli Mustafa Efendi's life, works and sufi understanding
- Tez No: 191367
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZETYıldız, Sare; Turhallı Mustafa Efendi ( ö.1794)'nin Hayatı, Eserleri veTasavvuf Anlayışı, Yüksek Lisans Tezi, 130 s.Danışman: Prof. Dr. Mustafa AşkarTurhallı Mustafa Efendi (ö.1794), XVIII. yüzyılda yaşayan önemlimutasavvıflarımızdan birisidir. Bu yüzyıl, Osmanlı Devleti'nin çöküş dönemiiçerisinde bulunduğu bir dönemdir. Hem Osmanlı Devleti'nin, hem de bir çokkurumun bozulmaya başladığı bir dönemde yaşayan Mustafa Efendi, yaptığıhizmetleriyle, yetiştirdiği halifeleriyle, vaaz ve sohbetleriyle halkın ve devletadamlarının sevgisini kazanmış bir mutasavvıfımızdır.Bu araştırma ile ?Turhallı Mustafa Efendi'nin Hayatı, Eserleri veTasavvuf Anlayışı? hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.Giriş ve iki bölümden oluşan bu çalışmanın giriş bölümünde, MustafaEfendi'nin yaşamış olduğu dönem ve yaşadığı çevre, gerek tarihi olarak,gerekse coğrafi konum itibariyle açıklanmaya çalışılmıştır.Birinci bölümde, Mustafa Efendi'nin hayatı, hocası ve tasavvufaintisabı, türbesi, halifeleri, devlet adamları ve halk ile ilişkisi, eserlerihakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.İkinci bölümde, Mustafa Efendi'nin eserlerinde hareketle bazıtasavvufi kavramlara yaklaşımı açıklanmaya çalışılmıştır.99
Özet (Çeviri)
SUMMARYYıldız, Sare, Turhallı Mustafa Effendi?s Life, Works and SufiUnderstanding, Master Thesis,130 pages.Advisor: Prof. Dr. Mustafa AşkarMustafa Effendi from Turhal (dying date:1794)is one of the dervishwho live in the century of 18th. This century is a term which otaman empire isa collapse. Mustafa Effendi who lives in a termwhich both the ottaman empireand this institution starts to be broken is a dervish earning govermentor?s lovewith his useful stadies.With tis research information is tried to be given about Mustafa Effendifrom Turhal.The entrance part of this work which includes entrance and two partcompasses religious and politic subjects.In the fist part includes the live of Mustafa Effendi govermentors andrelationship with people and his works.The second and the last part tries to explain the words in connectionwith sufism.100