Otistik çocuklarda kullanım bilimsel bileşenin dildeki görünümünün gözlenmesi
Observation of autistic children's pragmatic component's reflection on language
  1. Tez No: 191392
  2. Yazar: ZEYNEP ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İCLAL ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çiftçi, Zeynep, Otistik Çocuklarda Kullanımbilimsel Bileşenin Dildeki GörünümününGözlenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman : Prof. Dr. clâl Ergenç, 154 s.ÖZETOtizm sosyal iletişimde, dil ve konuşma süreçlerinde bozukluklar ile ortayaçıkan yaygın gelişimsel bir bozukluktur.Bu tezde otizm tanısı konmuş olan çocukların sözlü verilerinden yolaçıkılarak, deneklerin hem dilsel performansları betimlenmiş hem de Prutting veKirchner' in (1987) geliştirmiş olduğu kullanımbilimsel bileşenin kontrol listesinedayanarak, veriler kullanımbilimsel açıdan incelenmiştir. Yapılan değerlendirmesonucunda otistik çocukların kullanımbilimsel bileşenlerinde işlevsizlik olduğu ortayakonmuş ve söz konusu işlevsizliğin iletişimde ne gibi güçlüklere yol açtığıaçıklanmıştır.Birinci bölümde tezin konusu, amacı, önemi ve bunların yanı sıra veri toplamayöntemi ve sınırlılıklar açıklanmıştır.kinci bölümde dil sisteminin işleyişi, dilin beyindeki organizasyonu vesağlıklı çocuklarda dil gelişimi açıklanmıştır.Üçüncü bölümde otizm ve Zihin Kuramı üzerinde durulmuştur. Otizm, ZihinKuramıyla ilişkilendirilerek açıklanmış daha sonra otistik çocuklarda görülenkullanımbilimsel bileşen farklılaşması üzerine yapılmış olan çalışmalara değinilmiştir.Dördüncü bölümde deneklerin dilsel performansları betimlenmiş ve eldeedilen veriler incelenmiştir.Beşinci bölümde deneklerin verileri değerlendirilmiş ve araştırma sorularıyanıtlanmıştır.Altıncı bölümde çalışmadan elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Çiftçi, Zeynep, Observation of Autistic Children?s Pragmatic Component?s Reflection onLanguage, Master? Thesis, Advisor: Prof. Dr. clâl Ergenç, 154 p.ABSTRACTAutism is a pervasive developmental disorder that appears through socialcommunications, language, and speech processes.In this thesis, with the guidance of the diagnosed autistic children?s oral data,subjects? speech performances have been described and data?s have been evaluated inreference to the pragmatic components control list that has been developed by Prutting andKirscher. Conclusion of the evaluation reveals the pragmatic component dysfunction of theautistic children and describes the type of difficulties the fore mentioned dysfunctioncauses on the communication.In the first part, the subject, purpose and the importance of the thesis have beenexplained. Furthermore, the data-collection processes and limitations have been described.In the second part, the function of the language systems, organization of thelanguage in brain and the language development is healthy children have been described.The third part focuses on the autism and the theory of mind. Autism has beenexplained in reference to the theory of mind and furthermore the study on the pragmaticcomponents differentiation that has been seen in autistic children has been mentioned.The fourth part describes the subjects? speech performances and examines thegathered data.The fifth part evaluates the data of the subjects and answers thee researchquestions.In the sixth part, the conclusion of the study has been present