Uluslararası terörizme karşı meşru savunma hakkı temelinde kuvvet kullanımı ve 11 Eylül saldırıları
Use of force against international terrorism on the basis of the right of self-defense and September 11 attacks
  1. Tez No: 191391
  2. Yazar: MUSTAFA SONGÜR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FUNDA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Songür, Mustafa, Uluslararası Terörizme Karşı Meşru Savunma Hakkı Temelinde KuvvetKullanımı ve 11 Eylül Saldırıları, Yüksek Lisans Dönem Projesi, Danışman:Y.Doç.Dr.Funda KESK N, 70 s.Uluslararası güvenlik ortamının dinamik yapısı bağlamında ortaya çıkan yeniasimetrik tehditler karşısında, uluslararası toplumun terörizmle mücadeledeki başarısızlığı,devletleri terörizmle mücadele edebilmek için kuvvet kullanmaya yöneltmiştir.BM Antlaşması md. 2/4'de yer alan kuvvet kullanma yasağı, yalnızca devlet destekliterörist eylemlere uygulanabilir. Devlete karşı gerçekleştirilen terörist eylem, silahlı saldırıoluşturabilecek yeterli ağırlığa ve etkiye sahipse, söz konusu devlete karşı silahlı bir saldırıgerçekleştirilmiş olur. Ancak, devletin teröristlerin ülkesinde barınmasını tolere etmesindegörülen ihmal durumunda, uluslararası sorumluluk doğmakla birlikte, terörist eylemlerindevlete izafe edilmesi mümkün değildir.11 Eylül saldırılarına yanıt olarak, ABD uygulamasıyla ortaya çıkan“barındırmave destekleme”doktrininin B.M.A. md. 51 çerçevesinde öngörülen silahlı saldırıkavramıyla bağdaşması mümkün değildir.Meşru savunma hakkı genel kurala istisna getiren her özel durum gibi daryorumlanmalıdır. Uluslararası terörizme karşı tek taraflı ve hukuka aykırı şekilde güçkullanılması, BM sisteminin amaçları ile jus cogens bir kural olan kuvvet kullanmayasağının ciddi bir ihlalini oluşturacak, bütün uluslararası hukuk normlarının temeli olandevletlerin egemenliği ve eşitliği ile yetkinin ülkeselliği ilkelerinden temel bir sapma teşkiledecektir.
Özet (Çeviri)
Songür, Mustafa, Use of Force against International Terrorism on the Basis of the Rightof Self-defense and September 11 Attacks, Master?s Term Project,Advisor: Assistant Professor Funda KESK N, 70 p.The Failure of international community to fight against terrorism in the face of theasymmetrical threats in the context of the dynamic structure of international securityenvironment, has resulted in increasing use of force by states.The prohibition of the use of force in article 2(4) of UN Charter, is only applicableto state-sponsored terrorist acts. An armed attack occurs if the terrorist acts against a stateis of such scale and effect as to amount to an armed attack. Negligence of states to toleratethe presence of terrorists in their land entails international responsibility, but this acts cannot be attributed to relevant state.The ?support and shelter? doctrine which emerged in US practice as a response toSeptember 11 Attacks, is not consistent with the concept of armed attack defined in article51 of the UN Charter.As an exception to the general rule, the right of self defense should be interpretedrestrictively. Bilateral and unlawful use of force against terrorism constitutes a seriousviolation of the purposes of the UN System and the prohibition of the use of force which isa jus cogens norm. It is also a major deviation from the very basic foundements of the allinternational law principles such as sovereignty of states or territorialty of jurisdiction.