Yay çeliklerinin ısıl işlemi
Heat treatment of spring steels
  1. Tez No: 19140
  2. Yazar: SÜLEYMAN TEKELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, sanayide yay imalatında kullanılan SAE 9245, 9260 ve 9262 çeliklerinin Jominy sertleşe- bilme eğrileri,200 °C ile 700 °C arasındaki temperleme eğrileri ve bu temperleme sıcaklıklarındaki sertlik, darbe enerjisi ve çekme mukavemeti tespit edilmiştir, v- Darbe enerjisi ve çekme mukavemetinin birlikte, optimum olduğu temperleme sıcaklığı aralığının 500®C ile 600 °C arasında olduğu görülmüştür.500°C 'de menevişlenmiş SAE 9262 çeliğinin bilyalanmış ve bilyalanmamış durumda yorulma özellikleri ölçülmüştür. Bilyalamanın yorulma sınırını % 30 artırdığı tesbit edilmiştir. II
Özet (Çeviri)
HEAT TREATMENT OF SPRING STEELS ( M.Sc. Thesis) Süleyman TEKELİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1991 ABSTRACT In this study, varioys heat treatment steels of SAE 9245, 9260 and 9262, which are used in spring production, have been investigated :Jominy hardenabi 1 ity curves; tempering curves between 200°C to 700°C ; and hardness, impact, energy and tensile strength at these tempering conditions were experimentally determined. When impact energy and tensile strength have been compared, it was seen that these was an optimum tem pering range between 500 *C to 600 °C. Later SAE 9262 steel, which was tempered at 500 °C, was shot peened and it's fatique properties in peened and unpeened conditions were determined. Shot peening improved fatique endurance limit by 30 %. Ill