Medya ve terör: Kasım 2003 bombalama olaylarının yazılı basında sunumu
Media and terrorism: Presentation of İstanbul bomb blasts in Turkish daily press
  1. Tez No: 191403
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
TÜRKÇE ÖZETIşık, Hasan Hüseyin, Medya ve Terör: Kasım 2003 BombalamaOlaylarının Yazılı Basında Sunumu, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç.Dr.M. Ayşe nal, Kasım 2006, 104 s.Bu çalışmanın amacı stanbul'da 15 ve 20 Kasım 2003 tarihindemeydana gelen bombalı intihar saldırılarının Türk yazılı basınında nasıl temsiledildiğini ortaya koymaktır.Çalışmada benimsenen birinci varsayıma göre terör edimleri habermedyasında ekseninde ve kurban-merkezli bir bakış açısıylaşiddetsunulmaktadır. kinci varsayıma göre terör edimleri karşısında hükümetlerinbirlik ve bütünlüğü öne çıkaran `resmi söylem'inin haber metinlerinde yenidenkurulması ideolojik kapanmaya neden olmaktadır.Bu çerçevede ideolojik-politik yönelimleri farklı olan ve ulusal çaptayayımlanan dört günlük gazete seçilerek konuyla ilgili olarak 15 boyuncayayımlanan haberler üzerinde nitel bir çözümleme gerçekleştirildi. Bukapsamda HÜRR YET (popüler), ZAMAN (islamist), TÜRK YE(muhafazakar- ılımlı milliyetçi) ve CUMHUR YET (sol) gazeteleri çalışmanınörneklemini oluşturdu.Yapılan nitel çözümlemenin sonucunda tüm gazetelerin, aralarındakifarklılıklara rağmen, terör edimlerini kurban-merkezli bir bakışla sunduklarıbulgulanmış ve akredite kaynaklarca üretilen `resmi söylem'in haberdeideolojik bir kapanmaya neden olduğu saptanmıştır. Bu kapanma haber1metinlerinde saldırıların temel nedenlerinin göz ardı edilmesiyle sonuçlanmıştır.Ayrıca seçilen gazetelerin ideolojik-politik farklılıklarının haberlerin içeriğineetki ettiği görülmüştür.2
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIşık, Hasan Hüseyin, Media and Terrorism: Presentation of stanbulBomb Blasts in Turkish Daily Press, Master?s Thesis, Advisor: Assoc.Prof.Dr.M. Ayşe nal, November 2006, 104 p.This study aims at to investigate how the suicide bomb attacks whichoccured in stanbul in 2003 presented in Turkish daily press.The first assumption of the study is that terorism is presented in the newsmedia in terms of violence and victim-centered approach. It is secondassumption defended in this study is that the reproduction of the `officialdiscourse? which comprise of the government?s call to unity, causes theideological closure.In this frame four major Turkish dailies which have different politicaland ideological leanings are selected and a qualitative content analysis isconducted on the news texts. The chosen newspapers are HÜRR YET(popular), ZAMAN (pro-islamist), TÜRK YE (conservative and mildnationalist) and CUMHUR YET (left).Despite differences between the newspapers, it is observed that all thenewspapers are represented the terrorism in terms of victim-oriented approach.The second result is that reproduction of the ?official discourse? resulted in theideological closure, so that basic reasons of the attacks are ignored. Finally it isobserved that the ideological and political differences amongst the dailies affectthe content of the news texts.