Kazakistan'ın tehdit algılamaları ve bölgesel güvenlik politikaları
Perceptions of threat and regional security politics of Kazakhstan
  1. Tez No: 191404
  2. Yazar: MANAR ŞAMGUNOVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZETŞamgunova, Manar, Kazakistan'ın Tehdit Algılamaları ve Bölgesel GüvenlikPolitikaları, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr Mustafa Aydın, VI+215 sayfa.Çalışmada esas olarak Kazakistan için tehdit olabilecek konular ve unsurlarincelenmiştir. Ayrıca Kazakistan ve Orta Asya'nın güvenliği de bu çalışmayadahildir. Çalışmanın Giriş kısmında tezin nasıl yapıldığı ayrıntılı olarakaçıklanmıştır.Tez altı bölümden oluşmaktadır. lk bölüm genel olarak bağımsızlık sonrasıKazakistan'ın kimlik ve etnisite sorunları anlatıldı. Çalışmamın 2 Bölümünde genelolarak Kazakistan'ın ekonomisi iç ve dış politikalarındaki gelişmeler üzerindeduruldu. 3. Bölüm'de ise, Kazakistan için tehdit haline gelen çevresel ve ekolojiktahribat yani çevre sorunları ve Kazakistan'ın güvenliği incelendi. 4. Bölüm ise,Kazakistan'ın Komşularıyla lişkilerindeki Sorunlar ve Tehditlere ayrılmıştır. Buçerçevede Rusya'nın etkinliği, Çin'in Etkinliği ile Afganistan'dan algılanan Talibanve uyuşturucu sorunu üzerinde duruldu. 5. Bölüm'de Bölgesel Güvenlik Politikalarıele alınmıştır. Kazakistan'da mevcut sorunların aynı zamanda bir çok konudabenzerlik taşıyan Orta Asya ülkelerini de etkilemektedir. Karşılıklı birbirlerinietkileyen ülkelerin sorunlarına birlikte hareket etmeleri yönünde fikirler ortayaatılmıştır. Bu ortak hareket şimdilik Şanghay şbirliği Örgütü'nde aktif gözükürkenortaya atılan `Orta Asya Birliği' fikri Orta Asya ülkeleri tarafından sıcakkarşılanmıştır. 6. Bölüm'de ise metnin dizini yer almaktadır. Tez konusu Kazakistanile ilgili bir harita mevcuttur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTShamgunova, Manar, Perceptions of Threat and Regional Security Politics ofKazakhstan, Master?s Thesis, Advisor: Prof. Dr Mustafa Aydin, VI+215 page.In my work, I?ve analyzed the subjects and elements can be probability threatfor Kazakhstan. Additionally, this issue also includes Kazakhstan?s and CentralAsia?s security. How this project was done is explanied in detail in ?Introduction?part.This project contains six parts. The first part is the identity and ethnicproblems of Kazakhstan are explained. In the second part about economy, inner andforeign politics of Kazakhstan before and after the independence. Third part is aboutproblems of ecologial and environmental damages which have become a threat forKazakhstan. That is environmental problems and Kazkhstan?s security was analyzed.In fourth part, I wrote about problems and threats for Kazakhstan with it?s neighbourcountries. In this framework, I worked on issues about effectiveness of Russia andChina and concerns of Taliban and drugs of Afganistan. In fifth part RegionalSecurity Politics were analysed. Problems in this field in Kazkhstan also affects theother Central Asian countries which have lots of similarity in many area. And somesolutions ,that they can act together, are offered for those countries which affect eachother. For now these common act is active in Shanghay Cooperation Organizations(SCO) and the idea of ?Union of Central Asia? is taken positively by the countries ofthe Central Asia. Finally the sixth part contains the conclusion ,result and resources.A map of Kazakhstan related to the Project is also available in this part.