Türkiye'deki şehirsel yerleşmelerde konut amaçlı bina kullanımlarının coğrafi analizi
Geographical analysis of housing buildings in Turkey's city-habitats
  1. Tez No: 191416
  2. Yazar: ŞÜKRAN ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Özgül, Şükran, Türkiye'deki Şehirsel Yerleşmelerde Konut Amaçlı BinaKullanımlarının Coğrafi Analizi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman:Prof .Dr.E.MuratÖzgür, 72 s.ÖZETTürkiye'deki belediye teşkilatlı yerleşmelerin, belediye ve mücavir alansınırları içinde kalan binaların dağılış düzeni, konfor özellikleri ve zaman içindemeydana gelen değişimleri coğrafi bakış açısıyla incelemiştir.Araştırma, Türkiye'deki belediye teşkilatlı yerleşmeler bina sayımlarınınelverdiği ölçüde (özellikle 1984 ve 2000 verileri) konut stokundaki değişimleri vekonutların özellikleri il ve istatistiki bölge kapsamında irdelenmiştir. Türkiye'ninyerleşme ve konut alanındaki yaşadığı değişimler ve bu değişimlerindeğerlendirebilmek, şehirleşme ile ilgili yapıyı ortaya koyabilmek için ihtiyaçduyulan temel veriyi 2000 yılı Bina sayımı (D E, 2001) oluşturmaktadır. Busayımda, 3212 beldede, ? Belediye Sınırları ile Mücavir Alan Sanırları? içindekibina sayımı sonuçları ? l düzeyinde? yer almaktadır.Türkiye'de bölgeler arası dengesizlikler bulunduğu ortaya çıkmıştır.Özellikle 1.bölge olan stanbul'un diğer bölgeler karşısındaki gelişmişliği dikkatçekmektedir. Türkiye'de bu bölgeler arası farklılıklar fiziksel, ekonomikfarklılıklar olarak ortaya çıkmıştır. Türkiye'nin yer şekilleri bakımından göstermişolduğu farklılıklar şehirleşmede kendini göstermiştir. Özellikle yerleşmelerdebinaların dağılışı, konfor özellikleri ve zaman içinde göstermiş olduğu fizikselözelliklerinde de etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Özgül, Şükran, Geographical Analysis of Housıng Buil dings in Turkey?s city-Habitats, Master?s Thesis, Superviser: Prof. Dr. E.Murat Özgür,72 p.SUMMARYMunicipally settlements in Turkey, organization of buildings established inthe municipality and in the neibourhood of municipality, characteristics of thethese buildings and temporally changes were examined in view of the geographicalposition.In that research , while counting of buildings in city municipality(especially datas of 1984 and 2000) changes of housing stocs, characteristic ofbuildings wore investigated within the county and statistical area.The changes in the habitats and settlements of Turkey, and evaluation ofthese changes, phisical shape of urbanization based upon the datas of buildingcount of 2000. At building count in year of 2000, in 3212 districts, conclusion ofthis counting for the buildings in Municipally and in the neibourhood ofmunicipality were restricted with county level.Regional differences occured in Turkey. It is the clear fact that the firstregion ( stanbul) has the superiority against the other regions. Regionaldifferences in Turkey happened as a phisical and economical differences.Geographical differences in Turkey played a more determinative role in theurbanization. These geographical differences had forced spread of buildings,comfortal aspects of buldings and their phisical characteristics to change.