Adana ili ilköğretim müfettişlerinin araştırma görevlerini gerçekleştirmelerine ilişkin görüşleri
Carry out the research duties as perceived by elementary school supervisors of province adana
  1. Tez No: 191417
  2. Yazar: TEVFİK FİKRET EYİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZETEyi, Tevfik Fikret, Adana İli İlköğretim Müfettişlerinin AraştırmaGörevlerini Gerçekleştirmelerine İlişkin Görüşleri, Yüksek Lisans Tezi,Danışman: Prof. Dr. İnayet Aydın, 71 s.Örgütlerin yaşayabilmesi büyük oranda amaçlarını gerçekleştirmelerinebağlıdır. Örgütlerin amaçlarına ulaşıp ulaşmadığının, amaçlardan sapmalarolup olmadığının, örgütsel eylemlerin amaçlara ulaşmada etkiliğinin tespitedilmesi gerekir. Bunun için her örgütte değerlendirme yapılmasıgerekmektedir. Değerlendirme teftiş yolu ile yapılmaktadır. Örgütlerin yenidurumlara uyumu ve geliştirilmesi için teftiş hizmetlerine günümüzde herzamankinden daha fazla gereksinim duyulmaktadır.Sistem özellikleri açısından teftiş; sistemin girdi işleme ve çıktıunsurlarından bilgi alınması ve bu unsurların kurumların gelişimindekullanılmak üzere düzenlenmesidir. Teftiş yönetim süreçlerinden biri olduğukadar, diğer süreçlerin de yeniden düzenlenmesine kılavuzluk eden birhizmettir. Teftiş, müfettişler aracılığıyla yapılmaktadır.İlköğretim Müfettişi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özelilköğretim kurumlarında; rehberlik ve işbaşında yetiştirme, teftiş vedeğerlendirme, inceleme, soruşturma ve araştırma görevlerini yerinegetirmekle yükümlüdürler.İlköğretim Müfettişlerinin araştırma görevlerini yerine getirmeleri eğitimsisteminin geliştirilmesi açısından önemlidir. Araştırma görevini yerinegetirecek ilköğretim müfettişlerinin de bir takım donanımlara sahip olmasıgerekmektedir.Bu araştırmanın amacı, ilköğretim müfettişlerinin araştırma görevlerinigerçekleştirme durumlarına ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Bu amacaulaşmak için, ilköğretim müfettişlerinin araştırma görevlerini yerine getirmedurumlarının nasıl olduğu, ilköğretim müfettişlerinin araştırma görevleriniyerine getirmesini engelleyen faktörler ve ilköğretim müfettişlerinin araştırmagörevlerini daha iyi yapabilmesine ilişkin önerilerinin neler olduğununbelirlenmesine çalışılmıştır. Ayrıca bu görüşlerin kıdem ve eğitim durumunagöre değişip değişmediğine bakılmıştır.Tarama modelindeki bu araştırmada ölçme aracı olarak ?İlköğretimMüfettişlerinin Araştırma Görevlerini Gerçekleştirme Durumlarına İlişkinGörüşleri Anketi? kullanılmıştır. Araştırmada örneklem alma yoluna gidilmemiş,araştırmanın evreni olarak Adana ilinde görev yapan ilköğretim müfettişlerinintamamına ulaşılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, araştırmaya katılan ilköğretimmüfettişleri araştırmaya ilişkin görevleri ?az? derecesinde yerine getirmektedir.İlköğretim müfettişlerinin görüşleri sahip oldukları mesleki kıdemleri ve eğitimdurumları bakımından anlamlı bir fark göstermemektedir.Araştırmaya katılan ilköğretim müfettişleri araştırma görevlerini yerinegetirmelerini engelleyen faktörler arasında en çok ?Soruşturma çalışmalarınadaha fazla önem verilmesi?ni görmektedir.Araştırmaya katılan ilköğretim müfettişlerinin araştırma görevlerini dahaetkili olarak yerine getirmelerine ilişkin önerileri arasında en yüksek ortalamayasahip ilk beş madde; Araştırma sonuçlarına itibar edilmesi, araştırma masraflarıiçin ödenek ayrılması, Araştırmalarda üniversitelerle işbirliği yapılması, Ödüldağıtımının araştırma çalışmalarına göre verilmesi, Üst yöneticilerin araştırmaraporuna ihtiyaç duymasıdır.Araştırmaya, katılan ilköğretim müfettişlerinin araştırma görevlerini dahaiyi yerine getirebilmelerine ilişkin görüşleri arasında, sahip oldukları kıdem veeğitim durumları bakımından anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre araştırmanın önerilerigeliştirilmiştir.ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEyi, Tevfik Fikret, Carry Out The Research Duties As Perceived By ElementarySchool Supervisors Of Province Adana, Master?s Thesis, Advisor: Prof. Dr.İnayet Aydın, 71 p.Organizations? life mostly depends on their goal. You have to knowwhether the organizations reach their goals or not. If they don?t think theirfuture, you have to confirm their goals. That?s why each organization has toevaluate their objects. Evaluation is made by the supervisors. Today,organizations? harmony and development are related to their supervisionservice.Systematic features of supervision; is to take information easily and useit on the behalf of the institutions. Not only the supervision period but alsoother periods are important guides for the institutions. Supervisions areconstituted by the help of the supervisors.Elementary School Supervisors are responsible for evaluations,investigations and researching duties.Elementary School Supervisors have to develop their duties inacknowledgment of the education system. Elementary School Supervisor hasto have some responsibilities and characteristic features.The aim of this researching is to develop elementary school supervisors?duties and their own balance of power. To reach that aim, you have to work onelementary school supervisors? working hours, evaluations, prevention of theirworking and their researching duties. Besides, these opinions changes fromsupervisors? age, seniority and education circumstances. At this researching,?Elementary School Supervisors? Researching Responsibilities ofDevelopment Opinions? are used. In searching everybody is reached who aredoing a job in Adana.iiiElementary School Supervisors? researching that is preventing whilethey are interrogating their activities has to be at most. That?s why all theinvestigators? have to give importance to the investigations.There are five important subjects in researching all the elementaryschool supervisors? contributed; they have to trust researching results, for allthe researching expenses and the appropriation have to be separated, theyhave to cooperate with the universities, the prizes have to be scatteredaccording to their working performances.This researching shows that there aren?t too many differences betweentheir education and seniority. According to the searching diagnosis, all theproposals are improved.iv