Tanrı'ya yönelik atıflar, benlik algısı ve günahkarlık duygusu (yetişkin örneklem)
Attributions to God, self perception and guilt (adult sample)
  1. Tez No: 191425
  2. Yazar: ÖZLEM GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
TANRI'YA YÖNELİK ATIFLAR, BENLİK ALGISI VE GÜNAHKARLIKDUYGUSU (YETİŞKİN ÖRNEKLEM)Özlem GülerÖZETBu çalışmada yetişkinlikte Tanrı' ya yönelik atıflar, benlik algısı vegünahkarlık duygusu ilişkisine bakılmıştır. Bu amaçla ilk olarak ilgili literatürtaranmış ve bilgiler amaca uygun olarak bir araya getirilmiştir. Çalışmanın uygulamakısmı için ölçme araçları belirlenmiş ve seçilen örnekleme uygulanmış; verilerWindows için hazırlanan SPSS 11.0 paket programı ile araştırmacı tarafından analizedilmiştir.Araştırmada veri toplama aracı olarak Tanrı Algısı Soru Formları (TA I-II),Sosyal Karşılaştırma Ölçeği (SKÖ), Günahkarlık Duygusu Ölçeği (GDÖ) ve KısaSemptom Envanteri (KSE) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ATTRIBUTIONS TO GOD, SELF PERCEPTION AND GUILT(ADULT SAMPLE)Özlem GülerSUMMARYIn this study, we examined the relationship between God perception, selfperception and guilt in adulthood. For this purpose, we first reviewed the relevantliterature and systematized the related knowledge in accordence with the aim of ourstudy. Determined assessment materials were administered to the sample. UsingSPSS 11.0 package programme, collected data were analyzed by the researcher .We used God Perception Question Forms I-II, Self Comparison Scale, GuiltFeeling Scale and Brief Symptom Inventory.