Son düzenlemeler ışığında mülki idare amirliği sistemi ve uygulama örnekleri
In the light of the last amendments in law, the civilian administration system and aplication examples
  1. Tez No: 191426
  2. Yazar: DOĞAN DEMİRDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Demirdaş, Doğan; Son Düzenlemeler Işığında Mülki dare Amirliği SistemiVe Uygulama Örnekleri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. BirgülAyman Güler, 206 s.ÖZETÜlkemiz, Osmanlı Devleti'nin III. Selim döneminden günümüze kadarsürekli yeniden yapılanma çalışmalarına sahne olmuştur. Bu süreçiçerisinde söz konusu çalışmaların, dalga boyu değişmekle birlikteözellikle Türkiye'nin Avrupa Birliği uzun ince yolculuğunda ivmeartırdığı gözlenmektedir.Genelde Türk Kamu Yönetimi, özelde ise merkezin taşradakitemsilcileri olan mülki idare amirleri ve mülki idare sistemi ile ilgili sondüzenlemeler geçmişten günümüze bu sistemi en çok ilgilendiren veetkileyen çalışmalar olmuştur.Yönetim sistemi içerisinde ?seçilmişler? ile ?atanmışlar? arasındatercih yapılmaya zorlanması son derece olumsuz sonuçlardoğurabilecektir. Kabul edilmelidir ki; mülki idare amirleri profesyonelüst düzey yöneticiler olarak, merkezin en ücradaki mezraya kadarulaşmasını sağlayan sağlıklı ve güvenilir bir teşkilatın üyeleri olarakdevletin ana omurgasını oluşturmaktadır. Bununla birlikte mülki idaresisteminin de yeniden yapılandırılmaya gereksinimi vardır. HizmetlerinAnkara'dan planlanması ve çoğunlukla mülki idare denetimi dışındakikurumlarca uygulanması hem bu teşkilatın etkinliğini zayıflatmaktahem de yerinden yönetim, katılımcılık, şeffaflık ve çoğulculuk ilkeleriile ters düşmektedir.Mülki idare amirlerinin özelikle l/ lçe Köylere Hizmet GötürmeBirlikleri, KÖYDES Projesi uygulamaları ve l/ lçe Sosyal Yardımlaşmave Dayanışma Vakıfları aracılığı ile ortaya koydukları başarılı örnekler,yeniden yapılanma çalışmalarının ilçe yerel yönetimleri kurulması vemülki idare sistemi esas alınarak yapılması gerektiğini göstermektedir.Bu önerinin gerçekleşmesi durumunda Türkiye'nin gereksinim1duyduğu yeni modelin başarı ile ülkemizin yönetim kültürü de gözardıedilmeksizin uygulanacağı açıktır.Seçilmişler ile atanmışların uyum içerisinde çalışabilecekleriplatformu oluşturacak ilçe yerel yönetimlerinin kurulması, mülki idareamirlerinin erozyona uğrayan yetkilerinin ve özlük haklarınındüzenlenmesi ile bu tez içerisinde teklif edilen önerilerin tartışılarakgerçekleştirilmesi durumunda verimli, etkin ve yerinden yönetilen biryeni kamu yönetimi anlayışı oluşacaktır.2
Özet (Çeviri)
Demirdaş, Doğan; In The Light Of The Last Amendments In Law, TheCivilian Administration System and Aplication Examples, Master?s Thesis,Advisor: Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, 206 p.ABSTRACTOur country has faced the actions of renovation and reconstitutionsince the reign of Ottoman Emperor Selim the second. In this period, itis observed that the mentioned activities, with changing density andfrequency, have increased the velocity in Turkey?s difficult way toEuropean Union.The latest arrangements, in general for Turkish PublicAdministration and in private for civil officers, who are therepresentatives of central administration and the system of civiladministration have become the most affective and relevant activitiesfor this system.Forcing to make a preference between ?elected? and ?assigned?staff in the administration system would create many more negativeresults. It should be accepted that, civil officers as professionaladministrators, establish the main skeleton of the government as ahealthy and reliable foundation by carrying the centre to the distantvillages. However the system of civil administration needsreconstitution. Planning the facilities and services from Ankara andapplying by the foundations that are out of the control of civiladministration, weaken the effectiveness of this foundation (civilofficers) and also become inappropriate with clearness and majorityprinciples.The successful examples created by civil officers in cooperationwith city/district Unions of Bringing Services to Rural Areas,city/district Social Solidarity Foundations and KOYDES ProjectApplications show the necessity of establishing district localadministrations and making the reconstitution activities on the basis ofcivil administration system. When this model is applied it is obvious1that this new and necessary model for Turkey will be appliedsuccessfully without ignoring our country?s administration culture.By establishing district local administrations which will create thesuitable platform of working in harmony for ?elected? and ?assigned?staff and by reorganization of civil officers? eroded authorities andrights, and in the case of realizing the suggestions in this thesis bymaking discussions, a new, fertile, effective and locally governedunderstanding of public administration will be created.2