Yeniden yapılandırma sonrası Türk bankacılık sistemine yabancı banka girişi
Foreign bank entry to the Turkish banking system after restructuring
  1. Tez No: 191430
  2. Yazar: METE BUMİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZETTürk bankacılık sisteminin toplam aktifleri içerindeki payları 2000 yılınakadar sınırlı olan yabancı bankalar, bu tarihten sonra sistemdeki yatırımlarınıartırmışlardır. Bankacılık sektöründe uygulamaya konulan yeniden yapılandırmaprogramının sonucunda sistemin daha sağlıklı bir yapıya kavuşması ve düzenleyiciçerçeve ile gözetim ve denetim sisteminde yükselen standartlar, yabancı yatırımcılarıTürk bankacılık sistemine yatırım yapmaya yönelten faktörler olarak ortayaçıkmaktadır. Türk ekonomisinin makroekonomik göstergelerinde yaşanan iyileşmeile Türkiye'nin Avrupa Birliğine üyelik müzakerelerinin başlaması ve buna bağlıolarak geleceğe yönelik olumlu beklentiler de bu sürece katkıda bulunmuştur.Yabancı banka payının artan önemi nedeniyle, bu çalışmada Ocak 2003-Haziran 2006 arasındaki 42 aylık dönemde Türk bankacılık sisteminde yabancıpayının artmasına neden olan faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, yabancıbankaların ana ülkesi ile Türkiye arasındaki ekonomik entegrasyon, bankacılıksisteminin sunduğu kar olanakları ve makroekonomik göstergelerin yabancı payınınartması üzerindeki etkileri test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, yabancıbankaların payının artmasının en önemli nedeninin, bankacılık sisteminin sunduğukar olanakları olduğu tespit edilmiştir. Önümüzdeki dönemde Türk ekonomisindeyaşanacak büyüme, bankacılık hizmetlerine talebin artacak olması, Türk bankacılıksisteminin diğer ülke bankacılık sistemlerine göre daha yüksek kar oranları sunması,yabancı bankaları bu potansiyelden pay almak amacıyla Türk bankacılık sistemineyatırım yapmaya yöneltmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe foreign banks have increased their investments in the Turkish bankingsystem after 2000. The factors behind these foreign investments are the rehabilitionof the system after adopting the banking sector restructuring program and theincreasing standards on the regulation and supervision of the banking system. Theimprovements in the macro economic indicators of Turkish economy, the EuropeanUnion accession process and positive expectations about Turkish economy alsocontribute to the foreign investments in banking system.In this thesis, the determinants of the increasing share of foreign banks in theTurkish banking systems are investigated between the period of January 2003 andJune 2006. The economic integration between Turkey and home country of foreignbanks, profit opportunities in the Turkish banking system and macroeconomicindicators of Turkish economy are tested to investigate the determinants of foreigninvestments. The empirical analysis shows that profit opportunities in the Turkishbanking system is the main factor of increasing share of foreign banks between 2003-2006. The potential growth of Turkish economy, expected high demand for bankingservices and higher profit ratios of banking system attract foreign banks to invest inthe Turkish banking system.