Türk bankacılık sektöründe banka performans analizi
Bank performace analysis in Turkish banking sector
  1. Tez No: 702057
  2. Yazar: YANNICKY LOPES VAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ GÜLER ÖZÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türkiye'de bankacılık ve finans sistemin ilk aşamaları, sermaye yetersizliği ve elverişsiz başlangıç koşulları nedeniyle çetin olmasına rağmen yeni bir ekonomik sistemin başlangıcıydı. Osmanlı Devleti'nde ilk banka 1845 yılında ''İstanbul Bankası'' adıyla kurulmuştur. Atılan bu adımı takiben sonraki yıllarda yabancı sermaye ile yeni bankalar kurulmuş, ancak yönetimlerdeki tecrübesizlikler nedeniyle kurulan bankalar faaliyetleri devam ettirememişlerdir. Cumhuriyetin ilk yıllarında ise, sektörün ayakta kalıp gelişmesinde alınan ihtiyatlı kararlar önemli rol oynamıştır. 2001 yıllında ülkede çıkan politik ve ekonomik krizin etkilerine bağlı olarak bankacılık sektöründe ciddi daralmalar görülmüştür. Krizin etkileri tam olarak atlatılamadan bir kriz daha ortaya çıkmıştır. 2008 yılının son aylarında Amerika Birleşik Devletleri'nde çıkan ve birçok ülkeyi olumsuz yönde etkileyen bu finansal kriz nedeniyle ülkede Gayri Safi Yurt İçi Hasıla hızlı bir şekilde azalmış, enflasyon ve faiz oranlarında dalgalı bir seyir izlenmiş, kamu sektöründe ve özel sektörlerde tasarruf açığı ortaya çıkmış ve bütçe açığı artmıştır. Türk Lirası değer kaybederken olumsuz beklentiler ortaya çıkmıştır. 2009 yılının başlarında yeniden yapılandırma döneminden sonra yeterli olmasa da bankacılık sektöründe olumlu gelişmeler yaşanmıştır. Bu çerçevede 2008 küresel mali krizinin etkileri sonrasında Türk Bankacılık Sektörünün karlılığını ve performansını belirleyen faktörlerin araştırılması ve ortaya koyulması, sonra da bu faktörlerin etkileme yönünün analiz edilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda son 10 yılda Türk Bankacılık Sektöründe yer alan ticari bankaların v performansını etkileyen faktörlerin tespit edilmesi ve tespit edilen faktörlerin performansının ne düzeyde etkilendiğinin belirlenip kamu, özel ve yabancı banka grupları karşılaştırılmalıdır. Bu çalışmada 2010-2020 yılları arasında Türkiye'de faaliyet gösteren ticari bankaların performansını etkileyen faktörler analiz edilmiştir. Toplam 15 ticari bankanın (3'ü kamu, 6'sı özel ve 7'si yabancı sermayeli) çeyrek dönemlik veri seti kullanılarak Panel Veri Analizi uygulandıktan sonra, bankaların türlerine göre bir karşılaştırma yapılmıştır. 15 tane bankanın seçilme sebebi 2010-2020 yılları arasındaki dönem Türk Bankacılık Sektöründe faaliyet gösteren ticari bankaların bazılarının faaliyette bulunmamış olması ve/veya verilerinin bulunmamasıdır. Analizin sonucunda, bankalara özgü faktörlerin banka karlılığı üzerindeki etkisinin, makro ekonomik faktörlerin etkisinden daha fazla olduğu görülmüştür. Bankaların karlılığını etkileyen faktörleri tespit etmek üzere yapılan çalışmada, aktif büyüme hızı, faiz dışı gelirler, faiz gelirleri, faiz giderleri, krediler ve özsermaye gibi bankalara özgü değişkenler ve enflasyon gibi dış değişkenlerin bankaların karlılığı üzerinde önemli etkilerinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The early stages of the banking and financial system in Turkey were the the most difficult due to insufficient capital and unfavorable starting conditions, but nevertheless the beginning of a new economic system era. The first bank established in the Ottoman Empire was“Istanbul Bank”in 1845. In the following years, new banks with foreign capital were established, however due to inexperienced management of the period these banks could not carry on their activities. Thanks to a few cautious decisions in the early years of the Republic which became a starting point for the development of the sector. As a result of the political and economic crises in the country in 2001, once again, the banking sector witnessed a serious recession. While trying to keep the effects of the crisis under control, another crisis arose. Because of the new financial crisis that broke out in the United States of America in the last months of 2008 and negatively affected many countries, the country's Gross Domestic Product decreased rapidly, inflation and interest rates fluctuated wildly, savings deficit emerged in the public and private sectors, budget deficit increased, negative expectations emerged and the risks increased. As the Turkish Lira value negative expectations arose. After the restructuring period that started in the beginning of 2009, even though slight, the banking sector had positive developments. In this context, after the effects of the financial crisis in 2008, it is necessary to investigate and bring to light the factors that determine the profitability and performance of the Turkish Banking Sector, and then analyze the effect of these factors. Therefore, the factors affecting the performance of vii commercial banks in the Turkish Banking Sector in the last 10 years should be identified and the level of the performance of the identified factors need to be analyzed and compared between the public, private and foreign bank groups. In this study, the analysis focuses on the factors affecting the performance of commercial banks operating in Turkey for 2010-2020 period. After applying the Panel Data Analysis using quarterly data set of 15 commercial banks (3 public, 6 private and 7 foreign), a comparison was done according to the types of banks. The analysis results show that bank specific factors have more impact on bank profitability than macroeconomic factors. The reason for working with 15 banks is that some of the commercial banks operating in the Turkish Banking Sector between the years 2010-2020 were not operational and/or the data was not available. In the study conducted to determine the factors affecting the profitability of banks, it was concluded that bank specific variables such as asset growth rate, non-interest incomes, interest incomes, interest expenses, loans and equity, and external variables such as inflation have significant effects on the profitability of banks.