Anonim ve limited şirketlerde rekabet yasağı
Restraint of competition in joint-stock and limited companies
- Tez No: 191432
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYNUR YONGALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Aşık, Pınar, Anonim ve Limited Şirketlerde Rekabet Yasağı, Yüksek Lisans Tezi,Danışman: Doç. Dr. Aynur Yongalık, 200 s.Mevzuatımızdaki rekabet yasağı kuralları, belli görevlerde bulunan bazıkişilerin, bu görevleri dolayısıyla öğrenmiş oldukları bilgileri kendi veya başkalarıyararına kullanılmasını engellemek amacı ile bazı konularda iş yapmalarınıyasaklamaktadır. Bu yasak Anayasamızda var olan temel haklardan rekabet etmeözgürlüğüne bir sınırlama getirmektedir.Temel bir hak olan rekabet hakkına sınırlama getiren bu yasakların; sınırları,koşulları, kapsamı ve bunların ihlalinin hüküm ve sonuçlarının açıkça belirlenmesigerekir. Tezimiz bu amaçtan yola çıkılarak hazırlanmıştır. Ancak mevzuatımızdakibütün rekabet yasağı düzenlemelerinin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi yerine sadeceanonim ve limited şirketlerdeki durumun incelenmesi uygun görülmüş; bununla birliktediğer düzenlemelere de yer verilerek karşılaştırma yapma olanağı sağlanmayaçalışılmıştır.Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak rekabet verekabet yasağı kavramları, rekabet yasağının sınırları, özellikleri, temel dayanakları vemevzuatımızdaki rekabet yasağı konuları ele alınmıştır.İkinci bölümde anonim ve limited şirketlerde rekabet yasağının koşulları veyasağa tabi kişiler ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise, anonim ve limited şirketlerde yasağa aykırılık halindeuygulanacak yaptırımlar, bu yaptırımların uygulanma usulü hakkında bilgi verilmiştir.Yapılan ayrıntılı inceleme sonucunda mevzuatımızdaki konu ile ilgilidüzenlemelerin bir çok bakımdan boşluk ve eksiklikler içerdiği, bunların giderilmesiiçin; çalışmamızda yer alan öğreti görüşleri, mahkeme kararları ve yasağın getirilişamacının değerlendirilerek yeni bir düzenleme yapılması gerektiği sonucunavarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aşık, Pınar, Restraint Of Competition İn Joint-Stock And Limited Companies, Master?sThesis, Advisor: Assoc. Prof. Aynur Yongalık, 200 s.Restraint of competition regulations in the legislation prohibit people occupiedwith certain jobs to do their work in some issues in order to prevent them misuse theknowledge they have gained through their jobs for the benefit of themselves or otherpeople?s. This restraint limits the freedom of competition which is one of the basic rightsexisting in the legislation.The limitations, conditions, scope, judgement and results of the violation ofthese restraints limiting the competition right that is among the basic rights should beclearly determined. This study aims at realizing this objective. However, it has beendecided that only the status in joint-stock and limited companies is to be examinedinstead of a detailed analysis of all restraint of competition regulations in the legislation.The study also aims at comparing and contrasting the issue with other regulations.The study consists of three chapters. First chapter deals with competition ingeneral and the concepts of competition prohibiton, its characteristics, its basis andrestraint of competition regulations in the legislation.Second chapter examines restraint of competition conditions in joint-stock andlimited companies and people subjected to the prohibiton.In third chapter, the sanctions to be applied in the event of violation of therestraint in joint-stock and limited companies and how to apply these sanctions arepresented.As a result of the detailed analysis, it may be concluded that the regulationsabout the issue in the legislation have deficiencies and gaps in many aspects and toovercome these problems the suggestions, verdicts and the purpose of the restraintshould be evaluated to develop a new regulation.