Türk Kadınlar Birliği'nde devlet ve sınıf ilişkileri
State and class relationship within Turkish Women's Union
  1. Tez No: 191444
  2. Yazar: CEREN İŞAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Ceren, şat, Türk Kadınlar Birliğinde Devlet ve Sınıf lişkileri, YüksekLisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Serpil Sancar,178 s.Bu çalışmanın amacı Türk Kadınlar Birliği ekseninde Türkiye'degeleneksel kadın örgütlülüğü ve kadın örgütü-devlet ilişkisini analizetmektir. Türkiye'nin en eski ve yaygın örgütü olan Türk KadınlarBirliğinin incelenmesi, hem coğrafi olarak geniş bir alandaki, hem detarihsel olarak uzun bir dönemdeki kadın örgütlülüğünü incelemekanlamına geldiği için önemli ve araştırmaya değer bir konudur.Tezin birinci bölümünde Türk Kadınlar Birliğinin ilk kuruluşu elealınmakta ve 1924-1935 yılları arasındaki olaylar, Türkmodernleşmesinin cinsiyet rejimi ekseninde tartışılmaktadır.Tezin ikinci bölümünde Türk Kadınlar Birliğinin 1949 yılındatekrar kuruluşundan günümüze kadar geçen dönem incelenmekte veörgüt profili, faaliyet biçimleri gibi konular üzerinde durulmaktadır.Tartışma, Türk modernleşmesinin ve milliyetçiliğin kadına dair söylemive Türk Kadınlar Birliğinin bu söylemi ne dereceye kadar benimseyipsürdürdüğü üzerinden ilerlemektedir.Son bölüm, Birliğin faaliyetlerinin derinlemesine bir incelemesinibarındırmaktadır. Bu bölümde faaliyetlerin içindeki söylem incelenmeyeçalışılmıştır. Tartışma semboller, diğer kadınlar ve militarizasyonüzerinden sürdürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ceren, şat, State and Class Relationship Within Turkish Women?sUnion, Master?s Thesis, Advisor: Prof. Serpil Sancar, 178p.The aim of this study is to analyse the traditional women?sorganizations and their relations with the State through the example ofTurkish Women?s Union. Since analysing Turkish Women?s Union meansto analyse organized women in Turkey in a broad area and a longhistorical time, it is important and worthy.At the first chapter, the establishment of the Union for the firsttime is analysed and the events between 1924 and 1935 are discussed inthe context of the gender regime of Turkish Modernization.At the second chapter, the period from establishment of the Unionin 1949 for the second time till now is examined and some key points likethe profile of the Union?s members and the activities are emphasised.Discussion at this chapter is developed through the similarities betweenthe discourse of Turkish modernization and nationalism on women andthe discourse of the Union.Last chapter gives a deep analyse of the activities of the Union. Atthis chapter, the discourse inside the activities is tried to be examined.Discussion is developed through symbols, other women and militarization.