Osmanlı İmparatorluğu'nda yapının çöküşü
The Collopsing period of administrative structure of Ottoman Empire
  1. Tez No: 73422
  2. Yazar: RIZA ÜSKÜDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu çalışma, Osmanlı idari yapısının çöküş sürecini ele almaktadır. Olaylar, Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan, idari yapının çöküşünün yoğun hissedildiği XVII.yy sonlarına kadar olan gelişmeleri içermektedir. Osmanlı Devleti, XIILyy'm sonlarında Marmara Uç Bölgesi'nde kurulmuş ve kısa zaman içinde üç kıtaya hakim bir imparatorluk durumuna gelmiştir. Osmanlı devlet anlayışının temelini üç ana kaynak oluşturuyordu. Bunlar, eski Türk devlet anlayışı, İslam hukuku ve fethedilen yerlerdeki mahalli gelenek ve uygulamalardı. Osmanlı Devleti'nde egemenlik Osmanlı ailesinin elindeydi. Devletin siyasi yapısı ise, merkeziyetçilik, güçler birliği, saltanat ve hilafet gibi özellikler taşımaktaydı. Osmanlı klasik döneminde merkezi idarede, tüm yetkiler padişahta toplanmıştı. Padişah dışında onun vekili olan sadrazam ve onun da üyesi olduğu Divan-ı Hümayun bulunuyordu. Divan-ı Hümayun padişahın bir danışma organı olduğu gibi onun adına yasama, yürütme ve yargı güçlerini de kullanabilmekteydi. Ancak, yapılan her türlü işlemde padişahın onayını almak zorunluydu. Şeyhülislâm ise devlet iradesindeki her türlü işlemin İslâm hukukuna uygunluğunu denetlemekteydi. Taşra idaresinde ise Timar Sistemi idari yapının temelini oluşturmuştu. Geniş ülke topraklan, eyaletlere, eyaletler sancaklara, sancaklar kazalara, kazalar ise nahiye ve köylere ayrılmıştı. Taşradaki bu idari birimlerin başına da beylerbeyi, sancakbeyi ve kadı görevlendirilmiştir. Osmanlı Devleti'nin yükselme döneminde bu idari yapının iyi işlediğini görüyoruz. Ancak, XV ve XVI.yy'larda Avrupa'da meydana gelen Coğrafi Keşifler, Rönesans ve Reform Hareketleri gibi gelişmelerin sonucu dünya konjonktürünün değişmesi ve içte devlet anlayışındaki değişmeler, padişah otoritesinin zayıflaması, ilmiye sınıfının bozulması, ekonomik çöküntü, askeri yapının bozulması ve fetihlerin durması gibi nedenlerle bu idari düzen, çöküş sürecine girmiştir. Bu dönemde, padişah ve sadrazamlar, saray bürokrasisinin devreye girmesiyle ellerindeki yetkileri kullanamadılar. Divan-ı Hümayun ise bu gelişmenin sonucundaönemini kaybetti. Padişah ve sadrazamların kişiliksizleşmesi şeyhülislâmların güç kazanmasına yol açtı. Bu durum da Osmanlı Devleti'nin teokratik yapısını güçlendirdi. Taşrada ise idari birimlere yönetici olarak tayin edilen beylerbeyi, sancakbeyi ve kadılar çoğu kez rüşvetle görevlendirildiklerinden, halkı memnun etme yerine onları ağır vergilerle soymaya başladılar. Bir kısma ise görev yerine gitmeyerek yerlerine vekil göndermişlerdir. Bu gelişmelerde taşrada dirlik ve düzenin bozulmasına neden olmuştur. Ayrıca taşradaki bu otorite boşluğu, Voyvodalık ve Âyânlık gibi mahalli güçlerin oluşmasına yol açmıştır. Gerek merkez ve gerekse taşradaki bu idari çöküş, Osmanlı Devleti'nin idari düzeninde, ıslahat yapılması gerektiği düşüncesini ortaya çıkarmıştır. Bunun sonucu olarak, dönemin padişah ve sadrazamlarına bazı tecrübeli devlet adamları ve ilim-fikir mensupları ıslahat önerilerinde bulunmuşlardır. XVII.yy'da kaleme alınan bu risalelerin başında Kitâb-i Müstetâb, Koçi Bey Risalesi ve Kitâb-ı Mesâlihi'l Müslimin ve Menâfi'il Mü'minin gelmektedir. Bunlara, XVII.yy'in büyük ilim ve fikir adamı Kâtib Çelebi'nin risalelerim ekleyebiliriz. Osmanlı idari yapısının çöküşüne paralel olarak bazı ıslahatçılar, bu öneriler ışığında içe dönük idari düzenleme girişiminde bulunacaklardır. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is considered in this piece of work The Collapsing Period of Administrative structure of Ottoman Empire. The events include the happenings from the period of The Ottoman State having been founded to the late 17th century in which the collapsing of administrative structure was felt intensely. The ottoman Empire was founded in the borderland of Marmara region in the late 13th century and in a short period of time, it became an emperiorship dominant over the three continents. Three main resources were constituted the basis of governmental understanding of the Ottoman: Those were the traditional governmental understanding of Turk, Islamic law and local traditions and applications of the territories conquered. It was the Ottoman Family that held sovereignty in Ottoman State. As for the political structure of the state had the characteristics like centralism, unity of powers, sultanate and the caliphate. During the classical period of Ottoman, entire authority of central administration was gathered in the hand of Sultan. Besides the Padishah, there had been grand vizier as the representative of Sultan,“Divan-ı Hümayun”-the Sultanic council of state, of which the grand vizier was a member. Besides being a consultative committee of Padishah, the sultanic council of state was able to use the powers of legislation, adjudication and administration. But, it was compulsory to get the approval of Padishah for every sort of application. On the other hand, it was Shaikh al-lslam the authority that controlled the suitability of every decision to Islamic Law. In provincial governing, the system of fief-of“Timar”-had been the basis of the governmental structure. Vast territory of the country was divided into provinces, provinces into sanjaks-subdivision of a province, sanjacks into districts and districts into subdistricts and villages. As for the heads of these governmental divisions,“Beylerbeyi”, -as the head of province,“sancakbeyi”-as the head of sanjak,“kadi”-as the head of district- were assigned. During the rising period of the Ottoman State, it had been seen that this structure of administration worked well. However, during the 15 and 16 centuries as the result IVof geographical discoveries and explorations and the movements the renaissance and reform in religion in Europe; changing the World's economical situation and inside the country, changings on the concept of“state”; weakening Sultan's authority, Spoiling“ilmiye sınıfı”, economic falling; spoiling military structure and stopping in conquests, this governmental system entered into the period of collapsing. During this period, Padishahs and Grand Viziers weren't able to use their authority because of the Palace-Bureaucracy. As a result of those developments, The Sultanic council of state lost its importance. It caused the Shaikh-al-Islam gain power that Padishahs and Grand viziers having lost their personalities and authorities. That also strengthened the theocratic structure of the state. On the other hand, in province,“Beylerbeyi”,“sancakbeyi”and“kadi”appointed as the governors, because of their having been assigned by usually giving bribe, began to rob people by demanding heavy taxes instead of providing them welfare. Even some of them didn't go their working- area but just only sent a representative. Those improvements caused the harmony in social life and peace in province to be spoiled. Besides, that lack of authority led to appear some local powers such as“Voyvoda”and“Ayan”. That administrative collapse both in Capital and in province, created the idea that it was necessary to make reforms in the administrative system of the state. As a result, some experienced statesmen and men of science and intellectuals suggested reformic proposals to Padishahs and Grand Viziers of the period. As the most important ones of those treatises written in the century of 17th,“Kitâb-ı Müstetâb”, 'Treatise of Koçibey“ and ”Kitâb-ı Mesâlihi'I Müslimin ve Menâfi' il Mü'minin" can be counted. To those it can be added the teases of Kâtip Çelebi-a great men of science and intellectual of 17th century. Right along with the collapsing process of Ottoman's administrative system, considering those proposals, some reformist would attempt to make some arrangements in the system.