Ekoloji ve Yönetim Düşüncesi (Toplumsal ekoloji ve sürdürülebilir gelişme üzerine bir inceleme)
Ecology and administration idea a study on the social ecology and the sustainable development
  1. Tez No: 191446
  2. Yazar: AHMET MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL MENGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu çalışmanın konusu, ekolojik yaklaşımların yönetim düşüncesidir. Çalışmada,ekolojik yaklaşımların iki farklı biçimi olarak ele alınan ekolojik düşünce ve çevrekorumacılığın yönetim düşüncelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda,ekolojik düşünce için Toplumsal Ekoloji akımı ve çevre korumacılık için deSürdürülebilir Gelişme düşüncesi örnek olarak seçilmiştir. Çalışmanın genel çerçevesineuygun olarak, Toplumsal Ekoloji ve Sürdürülebilir Gelişme'nin yönetim düşüncelerikarşılaştırılmıştır.Çalışma, Giriş ve Sonuç bölümleri dışında üç ana bölümden oluşmaktadır. Girişbölümünde, çalışmada ele alınan konularla ilgili temel kavramlar irdelenmiş ve bukavramlardan hareketle, ekolojik düşünce ile çevre korumacılığın farklılığı sorunutartışılmıştır.Birinci Bölüm, çalışmanın kuramsal temelini oluşturan konularınirdelenmesinden oluşmaktadır. Ekolojik sorunlarla yönetim düşüncesi arasında nasıl birilişki olduğu tartışıldıktan sonra Toplumsal Ekoloji ve Sürdürülebilir Gelişmeirdelenmiştir. Her iki yaklaşım, düşünsel yapıları, ilkeleri, ekolojik sorunlara bakışları,amaçları ve hedefleri bakımından incelenmiştir.İkinci Bölümde Toplumsal Ekoloji'nin ve Sürdürülebilir Gelişme'nin yönetimdüşünceleri değerlendirilmiştir. Bu yapılırken, yönetim düşüncesindeki temel sorun,egemen sisteme bakış ve yönetim düşüncesinin ilkelerini içeren ortak bir sistematiktenhareket edilmiştir. Buna göre radikal bir dünya görüşü olan Toplumsal Ekoloji'ninyönetim politikasının temel unsurları olan özgürlük sorunu, egemen yönetim yapılarınabakış, özgürlükçü yerel yönetimcilik ve konfederalizm üzerinde ayrıntılı bir analizyapılmıştır. Benzer şekilde, Sürdürülebilir Gelişme'de de temel yönetim yaklaşımıolarak yönetişim, yönetsel süreçte devletin konumu ve işleyişine bakış ile yönetimpolitikalarının çeşitli düzeyleri ele alınmış ve yerel düzeydeki yönetim politikası ayrıntılıolarak incelenmiştir.Üçüncü Bölüm, Toplumsal Ekoloji ve Sürdürülebilir Gelişme'nin yönetimdüşüncelerinin karşılaştırılmasına ayrılmıştır. Karşılaştırma yapılırken, önce her ikiyaklaşımın koşut olduğu noktalar, sonra da karşıt noktalar değerlendirilmiştir. Sözkonusu karşılaştırmalar, genel olarak yönetim öngörülerindeki koşutluklar, ekolojiksorunların ortaya çıkışına bakış, egemen sistem karşısındaki duruşları, ideolojiknitelikleri ve uygulanabilirlikleri bakımından yapılmıştır. Farklı ekolojik yaklaşımlarkapsamında yer almalarından dolayı, her iki düşüncenin karşıtlıkları, koşutluklarındandaha fazladır.2
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the management ideas of ecological approaches. In thestudy, comparison of the management ideas of ecological thought and environmentalprotectionism, which are taken into consideration as the two different types of ecologicalapproaches, is aimed. In this context, Social Ecology trend is chosen as a sample forecological thought and Sustainable Development thought is chosen as a sample forenvironmental protectionism. The management ideas of Social Ecology and SustainableDevelopment are compared according to the general frame of the study.This study contains three main chapters except introduction and conclusion. Inintroduction, basic concepts related with the subjects of this study are examined andwith respect to these concepts, the problem of the difference of ecological thought andenvironmental protectionism is discussed.First chapter consists of the observation of the subject which forms thetheoretical principal of the study. The relation between the ecological problems andmanagement ideas are discussed in this chapter. Thereafter, Social Ecology andSustainable Development are examined. Both of the approaches are examined withregard to their spiritual structures, principals, viewpoints to the ecological problems,aims and targets.In the second chapter, the management ideas of the Social Ecology andSustainable Development are examined. In this examination, a common systematic,which contains basic problems in the management ideas, view to the sovereign systemand the principals of the management ideas, is used. With reference to this basic, adetailed analysis is realised on the liberty problem, view to the sovereign system,liberalistic regional management and confederalism, which are the basic elements of themanagement politics of the Social Ecology, which is a radical world view. Similarly,governance, the position and the view to its treatment of the government in managingprocess and the different levels of management politics are examined as a basicmanagement approach also in Sustainable Development. Also, the local levelmanagement politics are examined.Third chapter is reserved for the comparison of the management ideas of SocialEcology and Sustainable Development. In the comparison, firstly parallel points andthen the contrary points of the two approaches are interpreted. Topic comparisons arerealized with regard to the parallelisms in management foresights, views to the arising ofecological problems, positions against sovereign system, ideological attributions andtheir applicabilities. As they appear in the content of different ecological approaches, thecontrary points of the two thoughts are more than the parallel points.