Şarkı ve türkülerde kadın sesi
Woman's voice in songs
- Tez No: 191455
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAYRAM AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Müzik, Religion, Law, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
76ŞARKI VE TÜRKÜLERDE KADIN SESİMüslüman kültürde yaşayan insanların pekçoğu, gerek toplumsal gerek siyâsû vegerekse ahlâkû sebeplerle, nağmeli kadın sesini erkeğin dinlenmesinin helâl olmadığınıdüşünmektedir. Bu düşünceyi sadece halk tabakası değil pek çok âlim de paylaşmakta vesavunmaktadır. Durum böyle olunca konu, İslâmû terminolojiye de yansımakta kadınınsesi ?harâm? hükmünü almaktadır. Bunda, Hz. Peygamberlerden önce ve sonra sesi biryana bizzat kadının, ya korkulan potansiyel bir fitne unsuru ya da tamamen gizlenipkorunması gereken bir hazine ve avret olarak görülmesinin büyük etkisi vardır.Çalışmanın birinci bölümünde, asıl konuya zemin hazırlaması açısından kadınındoğal sesinin İslâm açısından hangi, kategoride olduğuna kısa bir göz attık. İkincibölümde ise nameli kadının sesinin yerini hadisler ve mantıki unsurlar ışığında açıklığakavuşturmaya çalıştık.Sonuçta, kadın sesinin İslâma ait özel bir sorun olmadığı için İslâmûterminolojiye ait kavramlarla nitelendirilemeyeceğini, konunun, sosyal, ahlâkû ve yer yerde siyâsû bir mesele olduğunu gördük. İslâmû ilkelere aykırı olmadığı müddetçe bu sesinerkek tarafından dinlenilmesinin helâl olduğu sonucuna vardık. Kur'ân'da konuya dairherhangi bir hüküm bulunmamasına rağmen sünnet gayet net bir bakış açısısunmaktadır. Şartlar İslâmû prensiplere uygun olduğu sürece kadın sesi dinlemekte birmahsur bulunmamaktadır. Çünkü bunu bizzat Hz. Peygamber ve ashabı uygulamıştır.
Özet (Çeviri)
77(Abstract)Woman?s Voice İn SongsWoman?s voice is unlawful to be heard by man in popular culture of most of theMuslim Communities. This is based on views of certain Muslim scholar?s. The rationaleof this point is that woman need to be safeguarded against possible unlawful behavioursof men toward them, and that woman?s voice could provoke fitna, i.e. the very sameimproper behaviours of men against women.Chapter one of this study covers themes concerning woman?s ordinary voice,and chapter two covers issues concerning woman?s musical voice.It is concluded that woman?s voice is not a problem particularly concerningIslam. It is an issue which involves various social, moral and political matters. There isno particular judgement concerning woman?s voice in the Qur?an. However, the sunnaof the Prophet proves a positive (i.e. permissive )approach to woman?s voice. Thus,listening to woman?s voice (by man or woman) is (religiously) lawful as long as it doesnot (in certain contexts) contradict the moral principles of Islam.